Не от вчера бизнесът у нас алармира, че изпитва недостиг от квалифицирани кадри. В края на миналата година Министерството на образованието и науката предложи 61.32% професионални паралелки в план-приема за гимназии за учебната 2025/2026 г. – най-високият досега процент. Дали това е достатъчно като мярка да повиши интереса на младите хора към професионално образование и да захрани бизнеса с необходимите специалисти разговаряме с Мариета Георгиева, директорка на Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин, зам.-министър в МОН в две предишни правителства.
"Проблемът с наличието на кадри, изобщо с човешкия ресурс, е повсеместен и той не е само в България…, така че ние трудно ще го решим като просто механично променим баланса. Обаче е изключително важно да дадем сигнал и да направим всичко възможно по-голямата част от учениците да получават професионална квалификация и то да получават качествена професионална квалификация, защото фактите от изследванията статистическите говорят, че учениците, които получават професионално образование, имат много по-висок процент на реализация на пазара на труда. Дори и преминавайки през висшето образование, те след това имат и много по-високи доходи и по-добри условия на личностна реализация.", казва Георгиева.
Дали обаче при съществуващата система на класиране според оценките от НВО по български език и литература и математика младите хора наистина имат избор в каква гимназия и паралелка да продължат обучението си или в професионалните гимназии и паралелки по правило отиват учениците с по-ниски резултати.
"Категорично смятам, че всяко едно училище в различните региони има така да се каже различен имидж, но фактът, че ние трябва да обхванем всички деца и че практиката показва, че по-голямата част от децата, които са показали по-ниски резултати, на практика се класират в професионални паралелки, е истина. Така че тук по-скоро ние трябва да се погрижим за това да осигурим едно по-високо ниво на подготовка на децата още в основното образование, за да може да нямаме такава чувствителна разлика между най-високите и най-ниските резултати."
Връзките и ангажираността на бизнеса с подготовката на кадри е решаваща, смята Мариета Георгиева, но бизнесът трябва да бъде мотивиран и законово да се предвиди по-голяма гъвкавост при планирането на обученията в работна среда и ясен сигнал към работодателите, че те са водеща страна в процеса на обучение.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg