Професор арх. Тодор Кръстев, почетен член на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС) и експерт по Световното наследство на ЮНЕСКО с над 40 мисии по света, коментира възможните причини, довели до скандала през последните дни.
"При нормални обстоятелства домакинството на една сесия на комитета носи ползи за страната домакин – казва той – Възможност да се популяризира нейното наследство по света, шансове за развитие на културния туризъм, обмен на експертен опит и въобще укрепване на авторитета на страната в тази област. Демонстрация на нейната способност да опазва ценностите на човечеството. Винаги има и положителни косвени последици.
Да откажеш такава мащабна проява почти в последния момент – това е репутационна щета. Не е сериозно да мислим, че тук става дума за саботаж. Това не може да е основната причина."
Според проф. Кръстев логистиката на една такава мащабна сесия най-вероятно се е оказала непосилна. Кризи, смяна на кабинети, на министри, непостоянство. Освен това имаме и традиционна неспособност да се обединяваме за общи каузи.
"Но по-дълбока причина би могло да бъде, че една сесия на комитета на световно наследство е витрина на състоянието на нашите световни ценности – допълва професорът – Състоянието на нашите ценности днес е крайно незадоволително. Един пример е Боянската църква – състоянието на нейните интериори с уникалните стенописи е много тревожно. Липса на адекватно опазване. Тези проблеми биха били очевидни за тези познавачи от сесията, които ще искат да ги посетят."
Чуйте още от разговора с проф. Кръстев в "Какво се случва".
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..
"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в Софийския университет, специалност "Журналистика и медии". Гледаме я в театъра, слушаме я в новините на програма "Христо Ботев", а в "Нашият ден" разговаряме с нея за сцената, любовта и..
Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg