Професор арх. Тодор Кръстев, почетен член на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС) и експерт по Световното наследство на ЮНЕСКО с над 40 мисии по света, коментира възможните причини, довели до скандала през последните дни.
"При нормални обстоятелства домакинството на една сесия на комитета носи ползи за страната домакин – казва той – Възможност да се популяризира нейното наследство по света, шансове за развитие на културния туризъм, обмен на експертен опит и въобще укрепване на авторитета на страната в тази област. Демонстрация на нейната способност да опазва ценностите на човечеството. Винаги има и положителни косвени последици.
Да откажеш такава мащабна проява почти в последния момент – това е репутационна щета. Не е сериозно да мислим, че тук става дума за саботаж. Това не може да е основната причина."
Според проф. Кръстев логистиката на една такава мащабна сесия най-вероятно се е оказала непосилна. Кризи, смяна на кабинети, на министри, непостоянство. Освен това имаме и традиционна неспособност да се обединяваме за общи каузи.
"Но по-дълбока причина би могло да бъде, че една сесия на комитета на световно наследство е витрина на състоянието на нашите световни ценности – допълва професорът – Състоянието на нашите ценности днес е крайно незадоволително. Един пример е Боянската църква – състоянието на нейните интериори с уникалните стенописи е много тревожно. Липса на адекватно опазване. Тези проблеми биха били очевидни за тези познавачи от сесията, които ще искат да ги посетят."
Чуйте още от разговора с проф. Кръстев в "Какво се случва".
Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст – с емоционален усет и без..
"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg