Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Култура срещу насилие – можем ли да намалим младежката агресия?

Липсва цялостна държавна политика

Каква част от проблема с младежкото насилие можем да решим, като предоставим на младежите по-добър достъп до култура? Точно този голям въпрос стои зад дискусията "Ролята на културата в превенция на насилието и младежката агресия", която в края на февруари събра няколко културни организации с опит в областта. Инициативата за дискусията беше на "Фабрика за идеи“ в партньорство с "Обсерватория по икономика на културата", които съвместно в последните години изследват достъпа до култура в България, а на срещата беше поставено началото на платформата "Право на Култура".

В последните месеци българското общество се нагледа на случаи на младежка и детска агресия. Това, което сме свикнали да наричаме бабаитлък и което доскоро мислехме, че сме оставили в миналото, беше реабилитирано и у нас, и в чужбина и се завърна като почти приемливо поведение. В отговор образователните власти в страната фантазират, че с оценки за поведение, строги наказания, а вече и с религиозно образование, ще намалят агресията у младите и ще превъзпитат едно поколение, което не знае как да общува, как да се изразява и как да проявява емпатия.

Според Янина Танева от "Фабрика за идеи" и Диана Андреева от "Обсерватория по икономика на културата" възможности за приобщаване на повече младежи към културния живот има достатъчно. Това, което липсва, е цялостна държавна политика, която да отиде отвъд ентусиазма на малките неправителствени организации, работещи в тази област. Ще бъдат полезни програми, които да позволяват на деца и младежи да посещават повече културни събития, но и сами да участват любителски в създаването на изкуство, а по света има добри практики, от които да вземем пример.

В "Какво се случва?" Янина Танева от "Фабрика за идеи" и Диана Андреева от "Обсерватория по икономика на културата" разказаха за проблемите на младежкия достъп до култура и за много от възможните решения. Тъй като разговорът с тях се състоя часове преди гласуването на Бюджет 2025, въпросът как подобни политики могат да се впишат в българския бюджет за култура, беше незаобиколим.

Чуйте разговора с Диана Андреева и Янина Танева.

Снимка – "Право на Култура"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10