Каква част от проблема с младежкото насилие можем да решим, като предоставим на младежите по-добър достъп до култура? Точно този голям въпрос стои зад дискусията "Ролята на културата в превенция на насилието и младежката агресия", която в края на февруари събра няколко културни организации с опит в областта. Инициативата за дискусията беше на "Фабрика за идеи“ в партньорство с "Обсерватория по икономика на културата", които съвместно в последните години изследват достъпа до култура в България, а на срещата беше поставено началото на платформата "Право на Култура".
В последните месеци българското общество се нагледа на случаи на младежка и детска агресия. Това, което сме свикнали да наричаме бабаитлък и което доскоро мислехме, че сме оставили в миналото, беше реабилитирано и у нас, и в чужбина и се завърна като почти приемливо поведение. В отговор образователните власти в страната фантазират, че с оценки за поведение, строги наказания, а вече и с религиозно образование, ще намалят агресията у младите и ще превъзпитат едно поколение, което не знае как да общува, как да се изразява и как да проявява емпатия.
Според Янина Танева от "Фабрика за идеи" и Диана Андреева от "Обсерватория по икономика на културата" възможности за приобщаване на повече младежи към културния живот има достатъчно. Това, което липсва, е цялостна държавна политика, която да отиде отвъд ентусиазма на малките неправителствени организации, работещи в тази област. Ще бъдат полезни програми, които да позволяват на деца и младежи да посещават повече културни събития, но и сами да участват любителски в създаването на изкуство, а по света има добри практики, от които да вземем пример.
В "Какво се случва?" Янина Танева от "Фабрика за идеи" и Диана Андреева от "Обсерватория по икономика на културата" разказаха за проблемите на младежкия достъп до култура и за много от възможните решения. Тъй като разговорът с тях се състоя часове преди гласуването на Бюджет 2025, въпросът как подобни политики могат да се впишат в българския бюджет за култура, беше незаобиколим.
Чуйте разговора с Диана Андреева и Янина Танева.
Снимка – "Право на Култура"
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..
Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим. Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg