Три елитни оркестрови ансамбъла от Европа ще бъдат специални гости в 25-ия "Европейски музикален фестивал" в София. Форумът ще бъде открит на 12 март и ще предложи общо 19 събития, които ще се реализират в пролетен и есенен дял. Богатата програма обединява музика от барока до нашето съвремие и в нея ще вземат участие забележителни чужди и български музиканти от световна класа. Точно четвърт век след създаването си фестивалът продължава да привлича многобройна и възторжена публика, следвайки своята мисия да представя у нас водещите изпълнители на класическа музика и да подкрепя младите български таланти.
Сред гостите на фестивала през 2025 година ще бъде Литовски камерен оркестър с ръководител и солист Сергей Крилов. Смятан за културно съкровище на Литва, ансамбълът има репутацията на един от най-добрите камерни оркестри в света, гостува в най-престижните концертни зали и записва за компании като Deutsche Grammophon, Sony Classical, ECM и Teldec. За гастрола си в София музикантите ще представят шедьоври от В. А. Моцарт, П. Сарасате, К. Сен-Санс и творби от литовските композитори М. Чурльонис и Ф. Латенас.
Дългоочакваният концерт на Камерния оркестър на Баварското радио (Германия) с артистичен директор Радослав Шулц също е част от акцентите на 25-ото издание. Ансамбълът е определян като "първокласен оркестър със собствен характер” (в. Süddeutsche Zeitung), а негова цел е постигане на идеала за камерна музика. За солист в това събитие е поканен прочутият български виртуоз Марио Хосен. Гостуването бе планирано за 2024 година, но не се състоя по логистични причини.
Ексклузивно музикално преживяване се очаква да предложи и изявата на Вроцлавския бароков ансамбъл (Полша), един от най-важните полски състави, специализирани в областта на автентична за епохата изпълнителска практика. Събитието е посветено на Полското председателство на Съвета на ЕС и заслужено предизвиква интереса на дипломатическите представители на европейската общност у нас.
Специално за фестивала в София пристига и феноменалният израелски цигулар Вадим Глузман, който ще си партнира с Оркестър Cantus Firmus в първия концерт от цикъла "Колекция Страдивариус" – нова оригинална инициатива на фестивалния екип, която ще срещне публиката с виртуозни музиканти, спечелили с таланта си привилегията да свирят на най-ценните инструменти от Кремонската лютиерска школа. Концертът на Вадим Глузман се реализира и по повод Националния празник на Израел и 35-годишнината от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел.
Официалното начало на фестивала ще поставят на 12 март изключителните български артисти Красимира Стоянова и Людмил Ангелов с изискан камерен рецитал от песенни шедьоври на Рихард Вагнер, Густав Малер и Рихард Щраус.
Присъствието на младите музиканти в селекцията отново е значително: с рецитали и самостоятелни концерти ще участват ярките таланти Аглея Канева и Александър Вичев (ударни инструменти) и пианистите Ангел Ялъчков и Николай Маринов. Солисти, хор и танцьори, от различните факултети на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще видим в нова атрактивна постановка на оперетата "Хубавата Елена“ от Жак Офенбах, а представителни младежки танцови състави от Националния дворец на децата и Дом на културата “Средец” ще забавляват публиката със своите изпълнения в спектакъла “Европа танцува”. Предвидени са също изяви на преподаватели от Националната музикална академия и фолклорен концерт на млади таланти, възпитаници на академията.
Фестивалната програма обещава и вълнуваща среща с победителите от първия Международен цигулков конкурс Cantus Firmus – София. Гала концерт на лауреатите с оркестър Камерата Орфика НБУ ще се състои на 11 май, като част от форума. Серията от разнообразни концертни прояви се допълва от майсторски клас на изявения цигулар и педагог от български произход Филип Драганов, професор в Академията за изкуства в Берн (Швейцария).
"Европейски музикален фестивал" е носител на лейбъла “Remarkable Arts Festival” 2024/2025 от платформата EFFE на Европейската фестивална асоциация. Форумът се реализира с подкрепата на Министерството на културата, Столичната община, Национален фонд "Култура“ и в партньорство с Полския институт в София, Израелското посолство, НМА "Проф. Панчо Владигеров“, НМУ "Любомир Пипков“, Дом на културата "Средец“, НБУ. Медийни партньори на фестивала са БНР и др.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Даниела Ханджиева – директор на фестивала.
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg