Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока в концерта "Вивалди & Бах".

В своята близо 35-годишна инициатива "Дебюти" ще се изяви младата фаготистка Розалия Ангелова. Концертмайстор ще бъде Елена Ганова. Ще звучат Концерт за фагот и струнен оркестър в ми бемол мажор от Антонио Вивалди и прочутият Бранденбургски концерт №3 сол мажор от Йохан Себастиан Бах, както и неговата знаменита "Ария".

"Вивалди & Бах" ще се състои на 16 март в зала "България".

Повече за концерта – от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Розалия Ангелова и Елена Ганова.

Антонио Вивалди – Над 400 инструментални концерта, 40 опери, оратории и кантати, симфонии, десетки сонати за различни ансамбли са се изпълнявали из цяла Европа. Писал е творби по поръчки на Луи ХV и Карл VІ, канен е да работи в Мантуа, Рим, Милано, Триест, Виена. Известен от дете като отличен цигулар, когато е ръкоположен след завършване на обучението си за свещеник, той получава пост в Благотворителното сиропиталище на милосърдието, една от четирите подобни институции във Венеция, финансирани от Венецианската република и даващи подслон и образование на сираци и деца от бедни семейства. В тези по същество консерватории момичетата получавали музикално образование и повечето от тях оставали в състава на хора и оркестъра. За техните редовни концерти два пъти в месеца Вивалди, или както го наричали "Червенокосият абат“, е написал повечето си концерти, кантати и църковни опуси.

Третият Бранденбургски концерт, сол мажор е написан за девет струнни инструмента и басо континуо, като струнните са разделени на три групи – три цигулки, три виоли и три виолончели. Този Бранденбургски концерт всъщност се състои само от две части, с преходен дял между тях. Разделението на три части е само за ориентация. Със своята завладяваща, раздвижена тема, първата част формира оживено взаимодействие между трите групи струнни. Тя е отличен пример за това, което по време на живота на Бах е било известно като „концертиране“ – а именно изграждане на диалог между различните инструменти. Вместо иначе обичайното адажио, втората част е съкратена до обикновена преходна секция, в която клавесинът свири два акорда от фригийски лад, който завършва на доминанта, почти като въпрос. Този стилистично-реторичен похват, доста типичен за барока, прави началото на третата част, което следва непосредствено, още по-ефективно. Изпълнено с жизненост, алегрото избухва от прехода като буйно рондо.

Елена Ганова е в състава на Нов симфоничен оркестър от 2013 г., а от 2017 е помощник концертмайстор. Завършва Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов” в Русе, а след това Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров” в класа по цигулка на проф. Йосиф Радионов. Лауреат е на конкурсите "Недялка Симеонова” в Хасково, "Панчо Владигеров“ в Шумен, "Светослав Обретенов“ в Провадия и други. Има редица солистични изяви със Софийската филхармония, Академичния симфоничен оркестър и симфоничните оркестри в Русе, Разград и Пазарджик. Участва активно в майсторски класове на наши и чуждестранни изтъкнати цигулари. През 2016 година започва да свири и на виола. От 2019 година е част от състава на Симфоничния оркестър на Българското национално радио, а от 2022  и от Ансамбъла за старинна камерна музика Cantantibus Organis.

Елена Ганова е солист, камерен музикант и оркестрант с многобройни участия на концерти, семинари и фестивали, сред които "Мартенски музикални дни“ в Русе, "Варненско лято“, "Дни на класическата музика в Балчик“, Allegra, "Изкуството на Барока“, "Софийски музикални седмици“, "Европейски музикален фестивал“, "Новогодишен музикален фестивал“, Зимни музикални вечери "Проф. Иван Спасов” и други.

Розалия Ангелова е студент в Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", средното образование получава в Национално музикално училище "Любомир Пипков“. Има участия с Филхармония "Пионер", Симфониета "София“, Академичен симфоничен оркестър към Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“. Камерната опера в Благоевград и Държавната опера във Варна. 


Снимки – Нов симфоничен оркестър

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт на Рошийн Мърфи в програмата на Burgas Summer Live

Наситената програма в културния живот на столицата не е пречка и на морето да се организират паметни музикални събития. Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена –  Рошийн Мърфи. Очакваме..

публикувано на 28.07.25 в 10:06
Биргит Нилсон

Вокалното майсторство на Биргит Нилсон

Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..

публикувано на 26.07.25 в 08:15

Международен джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" от 1 август в Боровец

В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..

публикувано на 25.07.25 в 17:08

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10