Платформата MOVE.BG започва второ издание на единственото национално проучване на зелените инициативи. То се нарича "Зелени решения от България 2025" и изследва състоянието на зелените стартъпи, граждански организации и научни проекти.
На телефонната ни линия на "Нашият ден" е Саша Безуханова, основател на MOVE.BG, платформа на създаващите хора, и инициатор на проекта "Зелени решения".
Безуханова пояснява целта на проекта: "Конкурентоспособността на България, на Европа, на света в бъдеще е тясно свързана с развитието на природосъобразни технологии. Опазването на природата върви ръка за ръка със сигурността, с достъпа до чиста храна, чиста вода, с енергийната ефективност на държавите. Това, което искаме и което Европа дава като рамка, е да разпознаем героите, организациите и бизнесите, които развиват технологични и бизнес решения за бъдещето, научни и природозащитни проекти."
"Проучването за 2024 година показа, че 42 % от стартиращите компании и научни организации, които работят в и от България, развиват иновации на световно ниво. Заедно с това обаче няма икономически приоритет – фондове, които да подкрепят развитието на тези проекти, за да стигнат те до световни пазари", заявява Безуханова.
Гостът споделя очакванията на екипа за резултатите от тазгодишното издание на изследването, а те са свързани с появата на нови бизнеси и организации в сферата на екоиновациите.
България е на последно място по екоиновационния индекс в Европа, подчертава Безуханова. Същевременно българската икономика е 3,5 пъти по-енергоемка от средноевропейската, следователно иновации в областта на енергетиката биха оптимизирали цялата ни икономика.
Безуханова завършва с думите: "Каня всички стартиращи компании и организации, които работят по природозащитни решения, да дойдат на сайта на MOVE.BG и да отговорят на въпросника – до 15 май."
Чуйте повече по темата в звуковия файл:Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg