Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как може нашата вяра да помогне на хората около нас?

Снимка: arhangel.bg

В днешната неделя евангелското четиво разказва за излекуването на един разслаблен, т.е парализиран човек от Господ Иисус Христос. Този евангелски откъс насочва вниманието ни към отговор на много въпроси. Кой е нашия ближен? Имат ли връзка физическите недъзи с греховете? Как можем да приемаме чуждата страдание за свое? Как може нашата вяра да помогне на хората около нас? Доколко мислейки се, че сме праведни с изпълнението на дадени последования без вярата да минава през сърцата можем да заблудим Бога? Защо ни е толкова трудно днес да следваме примера на четиримата, а сме по-склонни просто да отминем защото не ни засяга лично.

Отговор на тези въпроси се опитаме да дадем в "Благовестие" заедно доц. Мариян Стоядинов, преподавател в Православния богословски факултет на ВТУ "Св. Кирил и Методий".

На пръв поглед този евангелски сказ няма нищо общо с чествания днес св. Григорий Палама, в чието учение е събран опита на Православното монашество. А ние търсим общото в това, че хората, отказали се от света, най-вече са призвани след като с любов служат на Бога да проявяват тази любов в не само в молитвите, но и в действията си към своите ближни.


Християнска поезия
Стихотворението "Две начала" от Емануил Попдимитров, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

Импулсът в мен: Ученическата раница

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.  Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..

публикувано на 14.04.25 в 14:05

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..

обновено на 14.04.25 в 11:34

След зимния сън: Мечките в Белица отново посрещат посетители

Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..

обновено на 14.04.25 в 10:24

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45