Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролята на БПЦ при спасяването на българските евреи

| обновено на 17.03.25 в 12:29
Проф. Момчил Методиев, Ана-Мария Кръстева и Роман Стоянов
Снимка: БНР

Ако не помним миналото и не си взимаме поуките от него, има опасност то да се повтори. Като  насочвам темата към съдбата на българските евреи по времето на Холокоста, си давам сметка колко болезнено труден и противоречив може да е разказът за онази епоха. Защото няма как да се избегне въпросът защо евреите в пределите на Царство България (около 50 000 души) оцеляват, а 11 343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пиротско са депортирани по указанията на нацисткия Райх от местната българска администрация и пратени на "работа в Полша", сиреч в лагерите на смъртта.

Българските евреи са спасени от проявилите гражданската доблест и човечността български владици, писатели, адвокати и общественици като Димитър Пешев. За ролята на БПЦ при спасяването на българските евреи разговаряме днес с Роман Стоянов внук на българска еврейка Буча Бохор Алкалай и на българския праведник на света Младен Иванов и проф. Момчил Методиев, историк.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15