Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акцентите в предстоящото изложение "Световно образование 2025"

Снимка: Организаторите

Дни преди откриването на изложението "Световно образование 2025" разговаряме с Николай Христанов от "Интеграл", организатори на изложението.

Христанов запознава слушателите на "Нашият де"  с за тенденциите във висшето образование в чужбина, възможностите за кандидатстване и кариерните перспективи.

На 22 март в гранд хотел "Милениум" ще се състои 21-вото издание на изложението "Световно образование 2025", в което участие ще вземат над 40 участници, които ще презентират над 60 образователни институции. Един от гостите ще представи образователните възможности на близо 100 университета в САЩ. Посетителите ще имат възможността да научат за интересно обучение за пилоти, включващо 90% финансиране за таксата за обучение.

Освен с приема във водещи световни университети посетителите на изложението ще се запознаят с предложения за езикови ваканции, кариерни консултации и професионално развитие.

Нидерландия все още е на първо място като желана образователна дестинация сред кандидат-студентите, но Италия вече се е преборила за второто място. Испания, Австрия и Белгия са другите държави, които привличат най-много младежите от България. Търси се престиж на университета и възможност за реализация. В икономическите специалности един от водещите фактори е сътрудничеството с конкретни компании.

В професионалното ориентиране на най-голям интерес се радва икономическата сфера, следвана от компютърните науки. Търсени са също специалности като дизайн, медии и комуникации и психология.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05