В рубриката "Културен отпечатък" актьорът Филип Буков сподели своите размисли за пародията и поезията на сцената и в живота, както и за предизвикателствата на актьорската професия в периоди на трансформации.
За истината и докачливостта
Според Буков понякога хората стават прекалено чувствителни поради липса на познание. Те приемат дадена информация за истина, без да я проверят или осмислят критично. В този контекст, образованието и самопознанието играят ключова роля в изграждането на обективен поглед върху света.
Уроците от училище
Актьорът признава, че не е бил изряден ученик и с времето осъзнава колко много знания са му липсвали. Налага му се да наваксва пропуснатото на по-късен етап от живота. Според него всеки човек преминава през определени етапи и е важно да извлече максимума от всеки един от тях, за да не се окаже в позиция на догонване впоследствие.
Пътят към театъра
Буков разказа как директорката на Класическата гимназия, г-жа Гергина Тончева, го е насочила към театъра. Тъй като не е бил склонен да чете класически произведения, тя му препоръчала да ги гледа на сцена. Така той открил, че театърът му харесва дори повече от киното. Тази среща с театралното изкуство се оказала повратна точка в неговото развитие.
Спортът като житейска философия
За да се справя със стреса и психическата умора, Буков разчита на спорта. Той го разглежда не само като физическа активност, но и като житейска философия. По думите му, спортът е добър ориентир за живота, защото изисква много повече усилия, отколкото са плодовете, които ще се пожънат. Именно това го е научило, че лесно постигнатите неща в живота трудно се задържат.
Прожекторите и тяхното значение
В разговора Буков коментира и метафоричното значение на прожекторите. Те могат да осветяват сцената, но също така да насочват вниманието към важни теми в живота. Въпросът не е само в това какво е осветено, а и какво избираме да видим и осмислим.
Слушайте!
Видин очаква мащабен благотворителен концерт в подкрепа на детското отделение на местната болница. Събитието на 12 юни от 19 часа ще бъде придружено от благотворителна фотографска изложба, средствата от която ще отидат за същата кауза. Идеята е на танцова школа за модерен балет "Суинг" в лицето на Елена Венелинова, хореограф-педагог и..
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..
На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg