"Винаги съм си мислил, че са неведоми пътищата на музиката и на това как тя ни влияе. Някои казват, че тя е най-великото изкуство, аз съм малко резервиран към това твърдение защото все пак има и други изкуства" – думи на контрабасиста и автор Михаил Иванов-Мишо, към които той добавя и следното – "Изкуството, като цяло, е велико, но музиката затова въздейства на човешкото съзнание – върви по пътища, за които просто не знаеш защо и как.
Аз съм имал огромния късмет да мога да слушам разнообразна музика от малък, защото баща ми беше музикант. Израснал съм в класическа среда, основно с класическа музика, открих фолклора малко по- късно. Слушах всякакви неща и винаги ми е било интересно. Джазът е едно от тях, не знам дали е основното. Хиляди други неща през годините са ми правили впечатление, останали са в съзнанието ми и са предизвиквали интереса ми. Така се формира всеки музикант, с най- различните влияния през годините."
Михаил Иванов се утвърждава като музикант, трупайки опит на българските и международни сцени. Възпитаник на Амстердамската консерватория със специалност контрабас и бас китара, той е носител е на много международни награди, между които и наградата за най-добър солист на Dutch Jazz Competition, който се провежда на North Sea Jazz Festival в Ротердам, Нидерландия. Михаил Иванов е участвал в многобройни инициативи с музиканти като Сърджан Иванович, Малик Медзадри (Magik Malik), Владимир Николов, Лиз Райт, Димитър Бодуров, Антони Дончев, Васил Спасов, Христо Йоцов.
Noise Linguistix е авторски проект на Михаил Иванов, посрещнат с голям интерес от артистичната общност, от ценителите на музикалното изкуство и реализиран съвместно с китариста Александър Логозаров. Историята на Noise Linguistix започва със заснемането на четири видеоклипа на покрива на една сграда. Скоро се ражда идея за албум и през 2021 година се появява продукцията "Разпилени вибрации" - Scattered Vibrations, записана със специални гости – Мартин Марков (пиано), Росен Захариев (тромпет), Сабина Раденкова (вокал) и Стефан Горанов (програминг).
"Формата на Noise Linguistix реално е дуо плюс гости- така записахме и първия албум, така записахме и втория." – продължава разказа си Михаил Иванов, който заедно с Александър Логозаров през 2024 година добавя към дискографията на Noise Linguistix още един албум – Tissue of Trust ("Тъкан на доверието"). Той е осъществен с участието на словенеца Кристиян Крайнчан, познат като Drumming Cellist и пианиста Стив Хамилтън.
На 27 март 2025 година в артцентър "Къщата на София" тримата музиканти – Михаил Иванов, Александър Логозаров и Стив Хамилтън за първи път ще свирят заедно пред софийска публика. "Аз чувствам това трио много близко и много работещо, както за моите идеи, така и за идеите другите двама колеги. Сътрудничим си прекрасно", казва Михаил Иванов.
Към тримата музиканти през лятото ще се присъедини и виолончелистът Кристиян Крайнчан – Drumming Cellist за поредица от концерти в страни от Балканите.
Какво още сподели Михаил Иванов-Мишо за слушателите на програма "Христо Ботев", можете да чуете в звуковия файл.
Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg