Новият игрален сериал "Те, вълните", продуциран от Българската национална телевизия, започва на 5 април и ще се излъчва всяка събота от 21 ч. по БНТ 1. Емоционалният и мистериозен трилър е по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, които са част и от творческия екип.
"За съжаление у нас все още липсват филми и сериали с хубави водещи женски образи, а жените имат много какво да разкажат – тяхната гледна точка към света и събитията е много вълнуваща", заявява Теодора Духовникова в "Нашият ден".
На един етап от живота не е достатъчно да чакаш да бъдеш поканен за участие в нещо, а просто трябва да го инициираш, решават двете актриси и предлагат проекта, зад който застава вдъхновен и талантлив екип.
В главните роли зрителите ще видят Елена Каварджикова, Теодора Духовникова, Койна Русева, Радина Кърджилова. Режисурата е поверена на Петър Крумов и на Неда Морфова, за която това е режисьорски дебют.
"Силно вярвам в нейното хубаво бъдеще като режисьор", казва Духовникова.
Красивата визия на филма е изградена от операторите Орлин Руевски и Георги Андреев, а част от екипа на сценаристите е Рене Карабаш.
"Един от най-вълнуващите процеси около "Те, вълните" беше създаването на сценария. Всичко е следствие от добрата история. Мисля, че Рене Карабаш много красиво и вярно говори за женския свят, без да бъде лигаво. За нас беше важно сценарият да бъде сериозно поставен като усещане и като тема", споделя Духовникова.
Карабаш дава и идеята главните героини да бъдат семейство – майка на име София и нейните три дъщери Вяра, Надя и Люба. Така сериалът разглежда по топъл и емоционален начин темата за връзката между поколенията, за вината на родителите, която може да живее в съвестта на техните деца, за семейството като нещо, от което не можеш да избягаш, когато стане трудно.
"В "Те, вълните" има интересен криминален момент. През цялото време ще се питаме какво се случи в тази нощ, за която всички твърдят, че не си спомнят. Отговорът идва в последната серия. Но всъщност това не е криминален, детективски сериал. Много повече ни е интересувала опозицията между добро и добро, а не между добро и лошо като в приказките. Човек дълбоко в себе си е добър и продължава да бъде такъв и в лошото, което е направил, и в начина, по който то отеква в другите. Опитали сме се да звучи човешки, естествено, топло", разказва още Духовникова.
Гордост на продукцията е, че музиката в нея е дело на световноизвестния български музикант Kan Wakan.
"Ще видите, че музикалната среда на филма е изумителна и тя говори точно колкото морето и природата", изтъква актрисата.
Духовникова допълва, че "Те, вълните" е един по-различен за българското телевизионно пространство сериал, направен с много любов и страст и отправя покана към слушателите да се потопят в историята от 5 април в ефира на БНТ – чуйте повече в звуковия файл:
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..
Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път". Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg