Как да създадем по-добра правна среда за доброволците в България? Какви са промените в законодателството за насърчаване на доброволчеството? Кои са проблемните полета пред Закона за насърчаване на доброволчеството?
Възможно ли е приемането на Закон за доброволчеството? Това обсъдиха на 18 март повече от 80 доброволци и представители на организации, които организират доброволческа дейност. По време на дискусията бяха разгледани важни теми, включващи:
Каква би била подходящата дефиниция за дългосрочно доброволчество и как трябва да бъде регламентирано; Мерки за подкрепа на организациите, които организират доброволчески инициативи, в това число финансова помощ; Възможност за платен или неплатен отпуск за участие в доброволчески дейности;
На 1 април от 17:30 ч. в Щрак и онлайн продължава обсъждането, за да се разгледат още важни въпроси – как да се насърчат младите хора да се ангажират с доброволчество, как да се улесни достъпът до възможности за доброволстване и как да се подобри корпоративното доброволчество?
Събитието се организира от: Български център за нестопанско право - БЦНП, Форум гражданско участие, TimeHeroes, Български дарителски форум, Sofia Platform и Национален младежки форум - National youth forum Bulgaria.
Атанас Радев – председател на Националния младежки форум, и Мирослав Цеков – председател на Форум гражданско участие, коментират темата в юридическото предаване "Законът и Темида":
"Важно е не само да имаме закон, който да бъде приет, а и реални политики, които да насърчават доброволчеството. Да бъде създадена среда, за да могат организациите да вършат своята работа. Въпросът е не само да има средства, с които организациите да разполагат, но и да има градене на капацитет, за да могат организациите да се развиват и да действат на различни места в страната." – смята Атанас Радев.
Според Мирослав Цеков "Скоро стават 20 години от първия проект за насърчаване на доброволчеството. Независимо че през годините са извървени страшно много стъпки в посока на това да бъде разработена една уредба, която отговаря на отношенията между доброволци, доброволчески организации и ползватели на доброволческата дейност, видяхме през последните седмици в рестартирането на дебата в НС се появиха някои опасения в публичната среда. Този разговор се води в различни формати от години и ще продължи.
Мисля, че има консенсус по темата за нужда от Закон за доброволчеството. Има и политическо съгласие за нуждата от приемане на такъв закон. Така се случва обаче, че все не му идва времето и все не е приоритет. А наистина е важно и мисля, че този път народните представители ще успеят да доведат нещата докрай."
Защо толкова време се забави усъвършенстването на Закона за доброволчеството; ще бъде ли определен статутът на доброволците; За създаването на Национален регистър на лицата, организиращи доброволческа дейност, на електронната страница на Министерството на труда и социалната политика; По какъв начин доброволчеството може да бъде използвано в посока на преодоляване на дисбалансите, които има, между образователната система, пазара на труда, отношението между хората; За принципа на солидарност в доброволчеството; За създаването на система, по която да се валидират конкретни знания, умения и компетентности; За дългосрочното доброволчество – чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – БНР
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg