100-годишнината от рождението на Георги Парцалев се отбелязва с различни инициативи през 2025 година в цялата страна.
За любовта към актьора, която няма срок на давност, за предстоящите празнични инициативи и за представянето на новото допълнено издание на книгата "Хамлет от град Левски" в Регионалната библиотека "Николай Вранчев" в Смолян, разказва в "Артефир" авторът Георги Тошев.
Тошев започва разговора с думите: "Най-хубавото е, че Георги Парцалев е незабравим." Доказателство за това са жителите на Смолян – градът, от който започва едно от първите турнета на Парцалев с трупата на Сатиричния театър.
Тошев изразява своята радост, свързана с големия интерес към актьора, и благодари на издателството, с което заедно ще организира националната програма, посветена на 100-годишнината.
"За мен е много важно да си спомняме големите ни творци, за хората на духа", споделя Тошев.
Авторът на "Хамлет от град Левски" изтъква, че във всички градове на България и Европа, където книгата е представяна, хората показват, че искат да си спомнят за един от големите български актьори.
"Откритието ми е, че Парцалев, макар и дал малко интервюта и живял едва 44 години, всъщност е незабравим и хората го помнят", подчертава Тошев.
Биографичната книга, посветена на Парцалев, се радва на ново – обогатено издание. В ръцете на автора се озовава може би единственият съхранен дневник на актьора, воден в началото на неговата кариера през 50-те години.
Тошев разказва, че бележникът съдържа лични мисли, битови бележки, свидетелства за ранното приятелство са Татяна Лолова и Стоянка Мутафова и за снимачните процеси на култови филми като "Любимец 13".
И Парцалев, подобно на Невена Коканова, не е възпитаник на ВИТИЗ, а сам проправя своя път в актьорската професия, като дори става един от основателите на Сатиричния театър.
Част от предстоящите събития ще бъде прожекция на документалния филм "Рицарят на смеха", както и представяне на неговата по-кратка версия "Жените на Парцалев" с последните интервюта на Лолова и Мутафова.
"Мен винаги ме е занимавала етиката на твореца", казва още Тошев, за когото е било предизвикателство да предаде пълнокръвно образа на личност, с която не е имал пряк контакт.
На 24 март като част Софийския театрален салон ще бъде открита изложбата "Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време", организирана от Съюза на артистите в България. Мястото е Галерията на открито пред Народния театър, а времето – 17 ч.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg