Матийо Саглио - френският челист, установен в Испания, е един от последните ни "кръстници". Сега ни изненадва в един дуетен албум със своя брат, Камий. Той е вокалист, но рядко в албума им "Al Alba" (На зазоряване) ще го чуете на конкретен език.
Говорим с тях в началото на предаването по няколко теми - какво е за тях да работят не като по-голям с по-малък брат, как се подбира репертоар и как гласът може да стане инструмент, а виолончелото да се превърне в допълнителни гласни струни:
"В началото почнах да пея на френски и на различни езици, но реших да се променя. После си измислих своя собствен език, използвам го като инструмент и мога да импровизирам." (Камий)
"Никой не води или следва другия. Композицията се развива от самосебе си. За концертите ще използвам самплер, с който ще записвам различните гласове на челото и с тях ще си строя звуковите сгради." (Матийо)
Да напомним, че предишният албум на Матийо, представен тук, се казваше "Voices" и негови гости бяха любими и познати имена от цял свят (има и кратък документален филм за него). Брат му, Камий, също бе част от него (подробностите - около минута 22 на филма).
Цялото интервю - в звуковия файл, подкастът - в петък вечер в Бинар.
А иначе в останалата част от предаването - дуендето на Пако де Лусия под различни форми: от сайдмена му, друг наш кръстник, Хорхе Пардо - като гост в два проекта. Със саксофон - в този на пианистката Лаура де лос Анхелес и с флейта - при гостувалия ни неведнъж басист Пабло Мартин Каминеро. Финалът е с албума, посветен на Пако от съгражданина му Хосе Карлос Гомес (китара, палмас, вокали).
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg