Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в памет на Георги Парцалев: 100 години от рождението му

| обновено на 24.03.25 в 09:25
Георги Парцалев
Снимка: ФБ/ Герои от филми и сериали

Изложба, посветена на 100-годишнината от рождението на Георги Парцалев – един от най-обичаните български актьори, ще се открие днес, на 24 март, от 17:00 ч. в Галерия на открито "Градска градина" пред Народния театър "Иван Вазов" в София.

Сред най-запомнящите му роли са Педро в "Петимата от "Моби Дик", Главният инженер в "Кит", Иван Стойков, Съботянина в "Тримата от запаса", Дако в "Нако, Дако и Цако", Димо Манчев в "Два диоптъра далекогледство", Царят на Каленби в "13-та годеница на принца", Чичо Манчо във филма "С деца на море".
Подробности за изложбата "Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време" ще научим сега от редактора Ани Маринова, която разговаря с куратора Тинка Николова.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Като по персийски килим

В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс.  Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..

публикувано на 10.04.25 в 18:10

Чекмо се завръща за последно лудo приключение

През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..

обновено на 10.04.25 в 17:34
Мая Бабурска, Валентин Ганев и Линда Русева (от ляво надясно)

Хора и животни, приятели и съзаклятници в "Хумор и сатира"

Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..

публикувано на 10.04.25 в 16:40

Дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек" на Мартина Вачева и Мич Брезунек

Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..

публикувано на 10.04.25 в 16:18
Руслан Беров на годишните награди

Руслан Беров представя интерактивен спектакъл

Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб.  Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата.   Ето какво сподели той за своя интерактивен..

публикувано на 10.04.25 в 15:20