Рая Коркут излага свои творби под името "2 и 200" за първи път в България.
Художничката коментира в "Артефир": "Първата част от изложбата е колаборация с мен самата. Следвах живопис и работих като гардеробиер в реномиран петзвезден хотел във Виена. Окачвах палтата на видни хора с претенции, след което зачаквах тези хора да приключат вечерята си и да си поискат палтата обратно. Чакането беше дълго и аз седях и тайно рисувах окачените палта с номерата, които доста често обърквах. Реших отново да пресъздам това, което наблюдавам всеки ден, докато чакам нещо. Няма винаги да се взираме в нечии чужди палта. Всичко тече и всичко се променя. Знаем 2 и 200."
Втората част на експозицията също изследва контрастите. Рая Коркут представа рисунки, които изцяло зависят от светлината. За да види рисунката зрителят, той трябва да хвърли своята сянка. Без насочена светлина, тези обекти изглеждат като празни платна. Трябва да се използва прожектор и тогава сянката на рисунката се променя в зависимост от светлината.
Рая Коркут завършва с отличие магистратура в Университета по приложни изкуства във Виена, специалност живопис и визуални изкуства. През 2020 г., след 12 години, прекарани във Виена, се завръща отново в София, където създава собствено ателие. Има множество международни награди в сферата на изкуството.
Експозицията може да се разгледа до 4 април в галерия "Аросита".
Повече за "2 и 200" – от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Рая Коркут.
Снимка – БНР
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg