Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоицизмът – практически съвети за (не)възможно щастие

Петър Теодосиев и Владимир Новков
Снимка: БНР

В комуникационната какафония на деня и в условията на скъсана връзка с природата става все по-трудно да живеем осъзнато и умерено, като приемем, че има неща, които не зависят от нас.

Как стоицизмът, философско течение, което свързваме с римския император Марк Аврелий, може да ни помогне да опознаем себе си и да живеем добре днес – разказват във "Време за наука" Владимир Новков и Петър Теодосиев от подкаста "Практически стоицизъм".

Теодосиев е познат от платформата "БГ Наука", бил е в класациите на "Форбс" "30 под 30" и  "40 до 40". Новков е магистър по социална и юридическа психология.

Целта на всяка философия е човек да живее щастливо, като, според стоицизма, щастието е достижимо чрез дихотомия на контрола, при която човек трябва да осъзнае кое зависи от него и кое – не.

"Днешното време е антистоическо", заявява Новков. Съвременният човек се стреми към богатство, харесвания, популярност. Всичко изброено е издигнато на пиедестал, докато личните оценки, решения и избори са изтласкани на заден план.  

Теодосиев допълва, че основна добродетел във философията на стоиците е умереността.

По думите на двамата гости е грешно стоицизмът да бъде смятам за пасивна философия.

"Стоицизмът е политическа философия", изтъква Новков и пояснява, че последователите на това философско течение са били именно политиците и сенаторите.

Стоицизмът призовава да правим това, което зависи от нас, да бъдем активни, да консумираме само това, от което имаме нужда, да полагаме грижи. Фокусът върху това, което ще се случи, носи нещастие, защото то не зависи от нас.

"Ако всички хора се фокусират да правят това, което зависи от тях, вероятно крайният резултат ще бъде добър. Но може и да не е" – такова е схващането на стоиците.

С каква мисъл започвал деня си Марк Аврелий и защо е полезно човек да води дневник – чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велико Търново предстои прожекция с дискусия за трафика на хора

В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..

публикувано на 28.04.25 в 15:53
Красимир Янков

Красимир Янков: Когато властта е в много ръце, резултатът е хилав

Красимир Янков е бивш народен представител от БСП в три Народни събрания. През ноември 2024 г. заедно със съмишленици обяви създаването на Гражданско движение за президентска република. Целта му е промяна на държавното устройство чрез национален референдум, който да въведе президентска република в България. "Много съм доволен от периода, в който бях в..

публикувано на 28.04.25 в 14:25
Арх. Петър Петров

Арх. Петър Петров: Недвижимото културно наследство е геном на нашето общество

На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..

публикувано на 28.04.25 в 10:35

Бъдещето на софийските подземия – дискусия, изложба и 3D изживявания

Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..

обновено на 28.04.25 в 09:34

Здравето и безопасността на работното място в дигиталната ера

Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..

публикувано на 28.04.25 в 09:33