В Световния ден за информиране на хората за епилепсията "Нашият ден" призовава слушателите към съпричастност с хората, страдащи от това заболяване. През 2008 година 26 март е обявен за "лилав ден", насочващ вниманието към социалните, икономически и физически проблеми на хората, които се сблъскват с диагнозата епилепсия.
Веска Събева от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ) заявява, че по света епилепсията все още е заобиколена от стигма.
"Проблемите са във всички сфери. Ако някъде е преодоляно поне лечението, в България все още имаме и този проблем. На другите места в училищата, в намирането на работа, хората сякаш са малко по-отворени и не създават толкова големи пречки, колкото у нас", казва гостът.
На страницата на АРДЕ може да бъде намерен QR код, който води до информационно анимационно филмче. То обяснява какво е епилепсията на достъпен език.
Асоциацията е осъществила контакт с училищата в София и е разпространила информационни материали из страната. Целта е да се информират хората каква първа помощ да окажат на човек с епилепсия и да бъдат малко по-спокойни, ако се сблъскат с подобен случай, пояснява Събева.
Всеки, който желае да изрази своята съпричастност, може да се облече в лилаво или да разпространи онлайн информационните материали, подготвени от АРДЕ по повод днешната дата.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg