Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

27 март – Световен ден на театъра

Актьорът Стоян Сърданов с награда "Икар" за чест и достойнство

Стоян Сърданов
Снимка: dtp.bg

По традиция, която води началото си от 1962 година, на 27 март отбелязваме Световния ден на театъра.

В този ден Съюзът на артистите в България присъжда своите годишни награди "Икар" на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Престижните отличия ще бъдат връчени за 51-и път на церемония в Народния театър "Иван Вазов", която ще бъде излъчена на живо по БНТ 2. Тогава ще научим кои са наградените в отделните категории, а отсега са известни единствено носителите на "Икар" в специалните категории.

Актьорът Стоян Сърданов е тазгодишният носител на специалната награда "Икар" за чест и достойнство. В творческата си биография има над сто роли и повече от 5000 представления на сцената на Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов", където играе от 1977 година.
"Артистът живее цял живот с едните аплодисменти. Какво по-хубаво от това да радваш публиката, да забавляваш публиката и да я накараш да се замисли. Това също носи удоволствие от това, което правим всеки Божи ден.

Мисля, че в извънстоличните, в малките градове трябва да има по-голямо внимание към театрите, внимание на градската управа, където има театър. Защото доколкото знам, бюджетите не са кой знае какви. Всъщност това е най-голямата печалба за всички -  актьорите да се чувстват доволни и обгрижвани. Защото който си няма представа за трудността на нашата професия, той просто нищо не знае", сподели в "Артефир" обичаният от поколения зрители актьор, часове преди да получи престижната статуетка.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Другите носители  в специалните категории са актьорът Явор Милушев, отличен с наградата "За изключителен принос към българския театър", и професор Майя Петрова, удостоена с наградата на АКТ-УНИМА за принос в развитието на българското куклено изкуство.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59