Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турският филм "Идея" със световна премиера у нас

Филмът на турския режисьор Тайфун Пирселимоглу "Идея" имаше своята световна премиера в рамките на 29-ия София филм фест. Той разказва историята на Кемал – пазач в празна вила в покрайнините на града, която принадлежи на съмнителен бизнесмен. Една вечер, докато пазачът пътува с обществения транспорт към вилата, в автобуса се качва мъж, който сяда наблизо, оставя книга на седалката си и слиза. Кемал разгръща безцелно страниците на книгата със заглавие "ИДЕЯ" и я връща обратно. След тази нощ животът му се преобръща – той е обвинен в неясно престъпление и всичките му опити да се ориентира в ситуацията са напразни, накрая го нарочват и за лидер на тайна организация, наречена IDEA. В следствие на всичко това Кемал постепенно започва да бъде именно човека, за когото всички го смятат.

"Това е една история за човек, към когото се отнасят сякаш е някой друг. В основата на филма е проблемът за самоличността, която е една от моите лични мании", каза в "Артефир" Тайфун Пирселимоглу. Според него всичко се състои в това дали ние изграждаме сами самоличността си. Режисьорът е на мнение, че живеем в абсурд и това е така за целия свят – нормалност и ненормалност са смесени. Затова и режисьорът се занимава с въпроса за това какво означава в днешно време да бъдеш човек и да изграждаш идентичността си.

"Всичко зависи от това как създаваме себе си, затова и всяко нещо оказва въздействие – средата, семейството. Също така има нещо в нас, с което идваме на този свят. Филмът е много интересен точно заради това – защото разглежда нашата самоличност, изградена от детството ни. Разказва се за човек, който променя своята идентичност, независимо дали е доброволно, или не. Интересното е в това как успява да го постигне", допълва и продуцентът на "Идея" Вилдан Ерсен.

"За мен беше много трудно да се превърна в друг човек. С режисьора работихме в много тясно сътрудничество, много усилено. Все пак актьорската игра е точно това – да станеш някой друг, това и направих", обясни и актьорът в ролята на Кемал Тархан Карагьоз.

Какво превръща "Идея"-та в кошмар за главния герой във филма, защо въпросите за самоличността са от съществено значение и какво означава да търсим смисъл? Защо само докосването до нещо може напълно да промени живота ни, какво се случва, когато следваме вероятностите, и как можем да се противопоставим на абсурдността чрез творчество?

Отговор дават режисьорът Тайфун Пирселимоглу, актьорът Тархан Карагьоз и продуцентът на филма "Идея" Вилдан Ерсен. Преводът е на Йоана Стоянова.

Снимка – СФФ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15