Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите "Икар" за 51-ви път – блясък и признание

| Репортаж
10
Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци

Световният ден на театъра се отбелязва на 27 март. Иницииран през 1961 г. от Международния театрален институт, всяка година той се чества и от театралната гилдия у нас. По този повод в Народния театър "Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар" за 2025 година. 

Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци, който се превъплъщава в Шайлок във "Венецианският търговец“ от Уилям Шекспир – постановка на първата ни сцена с режисьор Явор Гърдев. 

Финци коментира отличието: "Наградите са нещо приятно, но не стимул. Не е това, което определя качеството на моята работа, но се радвам, че ги получавам." Актьорът сподели, че обичта му към театъра и сцената е еднакво голяма и в Германия и в България, а вдъхновението му не зависи от географските граници.

За водеща женска роля наградата получи Албена Павлова, която е самата Майка Кураж в "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт. Представлението е на Сатиричния театър, а негов режисьор е Стоян Радев. "Това, което си пожелавам, е утре да започна деня все едно нямам "Икар". Тази вечер от дъното на сърцето си благодаря, че съм била забелязана", каза актрисата.

С "Икар" за режисура беше отличен Зафир Раджаб за "Племе" от Нина Рейн – спектакъла на Театър "Българска армия". Според режисьора наградата е знак, че българското общество изпитва емпатия и внимание към хората с увреждания.

Иво Димчев получи "Икар" за съвременен танц и пърформанс за "Меч“ – интерактивен соло пърформанс в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". За същото получи и наградата на публиката в тази категория. "Иска ми се българските артисти да са малко по-смели, да рискуват, да правят неща, в които не са напълно сигурни", заяви Димчев и отправи призив за повече политически ангажирано изкуство.

Със "Златен глас" за дублаж беше отличена Елисавета Господинова, а "Икар" за авторска музика към "Пипи дългото чорапче" по Астрид Линдгрен в Младежки театър "Николай Бинев" взе Владимир Ампов-Графа. 

Господинова каза: "Ние сме тези, които пазим българския език. Ако ни подарят редактори, ние ще си отдъхнем и ще се грижим за актьорската работа, защото иначе се превръщаме в български филолози, в преводачи включително. Ние искаме те да се върнат, ние крещим за тях. Иначе нашата мисия остава – ние пак сме войните на българския език."

Графа благодари на актьорския екип, който е изпълнил прекрасно написаните от него песни, и сподели, че подготвя нов музикално-театрален проект "Великият Гетсби".

Чуйте първите реакции на наградените след церемонията благодарение на Надя Атанасова и Таня Димова.

Снимки – Светослав Караджов/Награди ИКАР 2025
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15