От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид.
В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в Националната музикална академия на Украйна, съосновател и главен редактор на медия за класическа музика The Claquers, както и редактор и част от организационния екип на фестивала "Контрасти" в Лвов. Обширно говорихме за всички фестивални дни и обърнахме внимание на някои акценти:
Международният фестивал за съвременна музика "Контрасти" се провежда ежегодно от 1995 г. в Лвов, Украйна. Фестивалът се организира от Лвовската филхармония в сътрудничество с Националния съюз на композиторите на Украйна (клон Лвов) и Националната музикална академия "Николай Лисенко". Фестивалът "Контрасти" се подкрепя и от Лвовската областна и общинска администрация, както и от различни културни фондации.
Украинската култура се е формирала на исторически, национални и религиозни кръстопътища, а Лвов е чудесен пример за тези процеси. В миналото градът винаги е бил славно място за раждане и процъфтяване на нови художествени идеи и начинания. По този начин Лвов е бил важен център на международната култура. Да се възобнови тази традиция е целта на организаторите на фестивала.
Концепцията на фестивала се основава на стремежа за представяне на съвременната украинска музика в контекста на световната култура. В програмата са включени произведения на различни поколения украински композитори, както и на композитори от други страни. Музиката на Източна Европа е основният фокус на фестивала, но със сигурност не е ограничен. Голяма част от програмата на Фестивала включва класически композиции от XX век.
Разговорът ни с Дзвенислава Сафиан засегна и останалите фестивални дни, започвайки с концерта от 1 октомври със заглавие "Разговор с времето" с творби за пиано и барабани. Бях изкушена да попитам Дзвенислава Сафиан дали са осмислили ролята на пианото като говорителят, а ударните в ролята на времето?
Фестивалът "Контрасти" няма намерение да се превърне в антология на съвременните стилове и тенденции и да представи абсолютно всичко, което заслужава внимание в съвременната музика. Въпреки това публиката на фестивала се радва на възможността да чуе много творби, характерни за нашето време и за съвременната музика като цяло.
Контрастите се провеждат в най-добрата музикална зала в Лвов. Високото ниво на организация е съчетано с приятелска атмосфера, насърчаваща културния обмен. Укрепването на творческите връзки между украински и чуждестранни музиканти е един от основните компоненти на мисията на Контрасти.
В Контрасти участват най-известните световни музиканти, както и млади обещаващи артисти. Концертните изпълнения на високо професионално ниво се допълват от лекции, майсторски класове и дискусии, на които публиката има възможност да научи повече за новата музика.
Всичко изброено дотук характеризира фестивала и го отличава сред останалите украински фестивали, а "Контемпо" с интерес ще следи за всички събития около фестивала, както и за бъдещи негови издания.
Снимки - ФС на фестивала "Контрасти"
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg