Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му. С него можеш седем пъти да се молиш на Бога и отново да поискаш да обичаш. Знаеш, че дори когато всичко отминава, а болката отляво остава, пак може чудо да се случи с теб. Може да си клоунът в центъра на тъжна история, но винаги там, накрай света, една телефонна любов ще те държи на повърхността. Колкото и пъти да казваш сбогом, пак ще се връщаш в стария дом. В дома на музиката, в неговите песни, защото те са като слънце в огледало, огън от любов, който не угасва.
Васил Найденов е гост в "Какво се случва". Походихме с неговите кецове, за да си припомним кое как беше, когато музиката беше и все още е точно това – музика със силни текстове и много, много чувство. Когато езикът е български, а чувството – универсално. Когато компромисите са излишни, защото животът иска точно теб.
А дали е така – ще чуете в звуковия файл.
Разговорът с Васил Найденов е като мечта за всеки, който много го е слушал. Затова и щом го погледнеш – чувстваш уют. Този човек знае за какво пее и защо въобще го прави. Неслучайно успехът му, макар тази дума да звучи ограничаващо – е свързан с любов, енергия и отдаденост.
Още в самото начало с Васил се разбрахме да си говорим на "ти", затова разговорът с него носи приятелска атмосфера. Първите думи са в посока на това, че най-популярният български музикант въобще не се има за известен, за звезда.
От разговора ще разберете, че балансът е винаги в средата, а началните стъпки на Васко Кеца в света на музиката са поставени с изпълнения на Deep Purple и Стиви Уондър. Всички обаче знаем как звучи той, за какво пее в действителност и какво отношение има към детайла. Това доведе и до въпроса с какво не се прави компромис в музиката. Доведе и до това колко любов е нужна, за стане една песен истински жива, и защо Васил Найденов не прави нова българска музика, ако изключим последната му песен "Там, на завоя" с Братя Аргирови.
Песните му звучат толкова магично, толкова лично, защото:
"Музиката наистина е чудо и нещо много красиво. Нямаме право да я правим ненужно електронна, компютърна, ненужно безчувствена. Музиката е част от живота на дадени поколения и трябва да ѝ реагираме с много повече любов и отговорност."
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg