Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Ден на отворените врати организират на 12 април в ИКИТ на БАН

проф. Йорданка Семкова
Снимка: БНР

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно относително малко пространство и при по-дълги полети става въпрос за такава изолация за дълъг период. Третият фактор е йонизиращата космическа радиация, която астронавтите и космонавтите не усещат, но тя има въздействие върху организмите им. Тук не могат да се пренебрегнат и цялостните рискове на един космически полет, които са много и са свързани с условията и провеждането на самия полет, разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" проф. Йорданка Семкова от Института по космически технологии към БАН. 

Как всичко това се отразява на тялото на астронавтите и космонавтите: "При продължителните полети телата на участниците в тях се променят. Това е свързано със загуба на костна маса, атрофия на всички мускули, често се наблюдава увреждане на зрението, проблеми със сърдечно-съдовата система, както и всички човешки органи, дори се наблюдават проблеми в ориентацията", разяснява още проф. Семкова. 

През годините,  благодарение на непрекъсната работа на учените, са се натрупали много знания и съвременните астронавти и космонавти са много по-добре подготвени за своите полети. Специални програми и за рехабилитация при завръщането на Земята са изработили и специалистите, за да може по-бързо и качествено да се възстановят самите хора. Най-дългият престой в космоса, като еднократен престой, е на руския космонавт Валери Поляков (437 дни), преди 35 години на пилотираната станция "Мир". Санита Уилямс постави рекорда за продължително пребиваване на жена в открития космос – направи девет излизания, допълва проф. Семкова.

"Участието на България в изследването на космоса започва още през 1959 година, когато български учени се включват в наблюдението на изкуствени спътници на Земята. Страната ни заема сериозно място в космическите изследвания. През 1972 година бяха изведени в космоса два спътника по програмата "България 1300", изцяло оборудвани с научна апаратура и научни експерименти, създадени в България. Единият от спътниците беше предназначен за изследване на слънчево-земните връзки, другият – на дистанционните изследвания. 

България има своите двама космонавти, чиито полети бяха обезпечени с много сериозни научноизследователски програми и създадени апаратури за провеждане на тези експерименти. Някои от експериментите и апаратурите, създадени по това време, получиха своето развитие в следващите години, включително и днес България присъства в космоса. Наши научни апаратури и експерименти летят в момента около Марс, провеждат се експерименти за изследване на космическата радиация, експерименти провеждаме периодично също на Международната космическа станция в различни области, отново в изучаване на радиацията, на обстановката около станцията, изследване на нови материали. Първата българска оранжерия също е летяла в космоса. Наши учени работят в различни сфери – космическата физика, космическото металознание, космическата физика, изработването на храни за космонавтите и астронавтите. 

Провеждаме експерименти и на безпилотни спътници около Земята. В последните години дейността на България в областта на космоса и на космическите дейности е свързана и с подписването на договор за европейска космическа страна с Европейската космическа агенция. Запазената българска марка е производството на дозиметри от серията "Люлин" за измерване на радиацията и въздействието и върху човека. Първият дозиметър е създаден за полета на нашия втори космонавт Александър Александров и е изпратен в космоса през 1988 г., работи 5 години. До днес над 20 такива български апаратури са летели в космоса. Вече 10 години около Марс лети българска апаратура", споделя в ефира на "Следобед за любопитните" проф. Йорданка Семкова.

На 12 април в Института по космически изследвания и технологии са организирали Ден на отворените врати. В института всеки ще може да види и да се запознае с работата на българските учени през годините.

Целия разговор на Ани Костова с проф. Йорданка Семкова от Института по космически изследвания и технологии към БАН можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР и ИКИТ на БАН

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35