Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Ден на отворените врати организират на 12 април в ИКИТ на БАН

проф. Йорданка Семкова
Снимка: БНР

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно относително малко пространство и при по-дълги полети става въпрос за такава изолация за дълъг период. Третият фактор е йонизиращата космическа радиация, която астронавтите и космонавтите не усещат, но тя има въздействие върху организмите им. Тук не могат да се пренебрегнат и цялостните рискове на един космически полет, които са много и са свързани с условията и провеждането на самия полет, разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" проф. Йорданка Семкова от Института по космически технологии към БАН. 

Как всичко това се отразява на тялото на астронавтите и космонавтите: "При продължителните полети телата на участниците в тях се променят. Това е свързано със загуба на костна маса, атрофия на всички мускули, често се наблюдава увреждане на зрението, проблеми със сърдечно-съдовата система, както и всички човешки органи, дори се наблюдават проблеми в ориентацията", разяснява още проф. Семкова. 

През годините,  благодарение на непрекъсната работа на учените, са се натрупали много знания и съвременните астронавти и космонавти са много по-добре подготвени за своите полети. Специални програми и за рехабилитация при завръщането на Земята са изработили и специалистите, за да може по-бързо и качествено да се възстановят самите хора. Най-дългият престой в космоса, като еднократен престой, е на руския космонавт Валери Поляков (437 дни), преди 35 години на пилотираната станция "Мир". Санита Уилямс постави рекорда за продължително пребиваване на жена в открития космос – направи девет излизания, допълва проф. Семкова.

"Участието на България в изследването на космоса започва още през 1959 година, когато български учени се включват в наблюдението на изкуствени спътници на Земята. Страната ни заема сериозно място в космическите изследвания. През 1972 година бяха изведени в космоса два спътника по програмата "България 1300", изцяло оборудвани с научна апаратура и научни експерименти, създадени в България. Единият от спътниците беше предназначен за изследване на слънчево-земните връзки, другият – на дистанционните изследвания. 

България има своите двама космонавти, чиито полети бяха обезпечени с много сериозни научноизследователски програми и създадени апаратури за провеждане на тези експерименти. Някои от експериментите и апаратурите, създадени по това време, получиха своето развитие в следващите години, включително и днес България присъства в космоса. Наши научни апаратури и експерименти летят в момента около Марс, провеждат се експерименти за изследване на космическата радиация, експерименти провеждаме периодично също на Международната космическа станция в различни области, отново в изучаване на радиацията, на обстановката около станцията, изследване на нови материали. Първата българска оранжерия също е летяла в космоса. Наши учени работят в различни сфери – космическата физика, космическото металознание, космическата физика, изработването на храни за космонавтите и астронавтите. 

Провеждаме експерименти и на безпилотни спътници около Земята. В последните години дейността на България в областта на космоса и на космическите дейности е свързана и с подписването на договор за европейска космическа страна с Европейската космическа агенция. Запазената българска марка е производството на дозиметри от серията "Люлин" за измерване на радиацията и въздействието и върху човека. Първият дозиметър е създаден за полета на нашия втори космонавт Александър Александров и е изпратен в космоса през 1988 г., работи 5 години. До днес над 20 такива български апаратури са летели в космоса. Вече 10 години около Марс лети българска апаратура", споделя в ефира на "Следобед за любопитните" проф. Йорданка Семкова.

На 12 април в Института по космически изследвания и технологии са организирали Ден на отворените врати. В института всеки ще може да види и да се запознае с работата на българските учени през годините.

Целия разговор на Ани Костова с проф. Йорданка Семкова от Института по космически изследвания и технологии към БАН можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР и ИКИТ на БАН

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27