Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да си идеалист на 20?

Хърватският режисьор Звонимир Муниврана представи своя филм "Не съм такава"

"Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред "Артефир" хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института "Лий Страсбърг" в Лос Анджелис. В рамките на 29-ия София филм фест Муниврана представи дебюта си в пълнометражното кино "Не съм такава".

Филмът разказва за 20-годишната Франка, която се изнася от дома на родителите си заради разногласия с властния си баща. След като отива да живее в апартамента, наследен от баба ѝ, тя се натъква на незаконен обитател. Вместо да го изгони обаче, Франка му позволява да остане за няколко дни и това, което започва като романтична връзка, скоро се превръща в кошмар. В съчетание с новопоявилото се приятелство с конфликтната ѝ колежка Стела, събитията в живота на Франка поставят на изпитание характера ѝ.

"Моето намерение беше да направя филм за едно момиче, Франка, което на 20-годишна възраст спасява 40-годишната Франка. Според мен изборите, които правиш на тези години, често са решаващи за целия ти последващ живот. Радвам се, че Франка успя в течение на историята, ако не да разбере какво иска – то поне да разбере какво не иска", разказва режисьорът. По негови думи публиката вижда какво всъщност се случва, когато алтруизмът се сблъска с действителността.

Да си режисьор, смята Звонимир Муниврана, изисква психологически умения. Само така можеш да развиеш едни автентични и истински герои с дълбок характер. Натрупаният житейски опит и умението да го използваш са от не по-малко значение обаче.

"Малко като във физиката – казва Муниврана – режисьорът трябва да разбира от нормална и квантова физика. От една страна, да има поглед върху цялостната картина, но също така да може да жонглира и с детайлите."

Кога трябва да се противопоставим и кога – да приемем иронията на живота и преди всичко – какъв път трябва да извърви един 20-годишен човек, за да може да си каже: "Това съм аз!"?

Чуйте в звуковия файл. Преводът е на Татяна Петкова.

Снимки – СФФ


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Женитба" на Благоевградския театър гостува в три града през април

Драматичният театър "Никола Вапцаров" в Благоевград тръгва на турне с един от най-новите си спектакли – "Женитба". П остановката по прочутата комедия на Николай Гогол е дело на Ростислав Георгиев. През 2023 година той спечели Конкурса за млади режисьори в рамките на Балканския театрален фестивал и така получи възможност да направи свой спектакъл на..

публикувано на 04.04.25 в 08:05

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52