Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да си идеалист на 20?

Хърватският режисьор Звонимир Муниврана представи своя филм "Не съм такава"

"Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред "Артефир" хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института "Лий Страсбърг" в Лос Анджелис. В рамките на 29-ия София филм фест Муниврана представи дебюта си в пълнометражното кино "Не съм такава".

Филмът разказва за 20-годишната Франка, която се изнася от дома на родителите си заради разногласия с властния си баща. След като отива да живее в апартамента, наследен от баба ѝ, тя се натъква на незаконен обитател. Вместо да го изгони обаче, Франка му позволява да остане за няколко дни и това, което започва като романтична връзка, скоро се превръща в кошмар. В съчетание с новопоявилото се приятелство с конфликтната ѝ колежка Стела, събитията в живота на Франка поставят на изпитание характера ѝ.

"Моето намерение беше да направя филм за едно момиче, Франка, което на 20-годишна възраст спасява 40-годишната Франка. Според мен изборите, които правиш на тези години, често са решаващи за целия ти последващ живот. Радвам се, че Франка успя в течение на историята, ако не да разбере какво иска – то поне да разбере какво не иска", разказва режисьорът. По негови думи публиката вижда какво всъщност се случва, когато алтруизмът се сблъска с действителността.

Да си режисьор, смята Звонимир Муниврана, изисква психологически умения. Само така можеш да развиеш едни автентични и истински герои с дълбок характер. Натрупаният житейски опит и умението да го използваш са от не по-малко значение обаче.

"Малко като във физиката – казва Муниврана – режисьорът трябва да разбира от нормална и квантова физика. От една страна, да има поглед върху цялостната картина, но също така да може да жонглира и с детайлите."

Кога трябва да се противопоставим и кога – да приемем иронията на живота и преди всичко – какъв път трябва да извърви един 20-годишен човек, за да може да си каже: "Това съм аз!"?

Чуйте в звуковия файл. Преводът е на Татяна Петкова.

Снимки – СФФ


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една любов с костенурки

В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж.  Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава!  Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..

публикувано на 24.07.25 в 16:50
Анна Петрова, Емил Янев и Ани Михайлова

Червило

В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..

публикувано на 24.07.25 в 16:05
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23