С въпросите как можем да обясним пред другите но и пред себе си някои от най емблематичните български черти, най-познатите образи и личности, кои са познатите и непознати лица на страната ни и възможно ли е да се погледнем с външен поглед отвътре поканихме журналистът, но и поет, Димитър Кенаров на разговор в "Какво се случва?" – формален повод е излизането на новата му книга с художествени репортажи "Българската следа". Тя съдържа текстове, писани на английски за някои от най-престижните издания за репортажна проза, преведени на български от осем различни преводачи.
Димитър Кенаров е преводач, журналист, поет и приключенец винаги готов лично да се срещне с героите си, да посети местата, които описва и да изпита това, за което разказва. Първата му книга с преведени на български очерци (поради липсата на по-подходяща българска дума за художествените му репортажи) "Диктатори, трактори и други приключения" в по-голяма степен напомня на гонзо стилистиката.
В "Българската среда" преобладава желанието да обясниш: обществото, в което си израснал, контекста, легендарните личности, надеждите и разочарованията на поколението си. И, оказва се, подобно обяснение не е възможно отвътре – нужно е авторът да се отдалечи достатъчно за да започне да възприема своето като чуждо и да може да го погледне с външен поглед.
"Българската следа" ще бъде представена пред публика на осми април, от 18.00 часа в The Steps, София, а повече за събитието можете да научите .
Чуйте разговора с Димитър Кенаров:
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg