На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в Чехословакия.
За Георги Заркин ще говорят отец Пауло Кортези, Лъчезар Заркин, син на поета, и д-р Димана Иванова. С дейността на фондация „Остров Белене“ и инициативите й в памет на жертвите на комунизма ще ни запознае арх. Александър Генчев. Модератор на вечерта ще бъде д-р Радка Рубилина, директор на Чешкия център.
Със специалното участие на актьора Мариан Маринов и цигуларя Кристофор Първанов.
Георги Заркин (1940–1977) е български поет, писател, драматург, фоторепортер и журналист. Роден е в с. Бели Искър, Самоковско, и починал в затвора в гр. Пазарджик (пребит до смърт). Заркин е белязан от комунистическия режим още като дете. Баща му, както и други съселяни и граждани от Самоков, са убити без съд и присъда в местността "Черната скала" над Боровец.
Завършва специалност "Кинематография", след което работи като журналист във в-к „Самоковска комуна“ и като фоторепортер във в-к "Земеделско знаме". Осъден е на затвор заради антикомунистическите си възгледи и дейности. Заркин се обявява и против нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия през август 1968 г.
Пише отворено писмо-протест до министър-председателя на Република България по това време, Тодор Живков, в което изразява протеста си срещу комунистическата диктатура в страната. В него той пише открито за диктаторския характер на режима, за политическото съдопроизводство и липсата на независимо правосъдие. Заркин обявява и 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в Чехословакия. В протеста си до началника на затвора, писан на 2 ноември 1968 г., скоро след смазването на Пражката пролет, Заркин пише:
"Ако трябва да вярвам, че Русия е освободител на България, то все едно да повярвам, че вълкът е тревопасен. От кого освободиха петте варшавски армии Чехословакия? Да! Наистина те я освободиха от Свободата."
Убит е на 7 август 1977 година в затвора в Пазарджик.
Георги Заркин е автор на стихосбирките "Отвъд чертата" (1994), "От храма на самообречените" (2011), "Приливи и отливи" (2012), "Апостола. Трагедия в пет действия" (2022), романа "Чест" (2008, второ издание 2015 г.), драматизираната приказка "В страната на розите" (1968, второ издание 2023 г.) и сборника с разкази "Фотографът разказвач" (2025).
Слушайте!
"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Отправяме се към Карлово, където днес, на 4 април, в Общинска библиотека "Д-р Иван Богоров" ще бъде открита първата самостоятелна изложба "В душата ми" на Антония и Мариян Доткин. Събитието започва в 18:00 ч. и обещава на посетителите вълнуващо пътешествие в света на цветовете, емоциите и историята. Изложбата представя разнообразие от..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg