На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4 април за "Професионален празник на психолозите". Идеята на младите хора бързо получава подкрепа и от други техни колеги, като интересът към празника нараства и излиза извън рамките на неформалната среща. Така се създава "Сдружение на младите психолози в България", което носи името на този ден – "4 Април".
В момента Денят на психолога се отбелязва в България със специални събития и инициативи, които подчертават важността на психологическата подкрепа и помощ. Един от активните участници в честването и в промяната на обществени нагласи е Марина Грънчарова – настоящ председател на сдружението "4 Април", с която имахме възможност да разговаряме за значението на психологията в съвременното общество.
Грънчарова сподели, че за нея Денят на психолога не е просто професионален празник, а момент за събиране на хора, които са посветени на значимата задача да подобряват психичното здраве и емоционалното благополучие на обществото. "Отбелязваме този ден като семеен и национален празник, в присъствието на хора, които са целеустремени и които се стремят да направят света по-добро място", каза тя.
По думите на Грънчарова, младите хора днес се вълнуват от теми като социалното неравенство и социалното включване. Тези въпроси са все по-актуални в обществото, като психолозите имат важна роля в интервенциите за психично здраве и промени в нагласите на хората към тези социални проблеми.
"Потенциалът за промяна е огромен, и благодарна съм за кризите, през които преминаваме, защото само в състояние на криза може да се постигне истинско развитие", каза още тя. Според нея, кризите създават възможности за нови решения и начин на мислене, които водят до положителни промени в обществото.
Този ден не само че подчертава значимостта на психологията, но и ни напомня за важността на психичното здраве в съвременното общество, което постоянно се променя. Денят на психолога е не само празник на професията, но и повод за размисъл върху социалните промени, които можем да постигнем с подкрепата на психологията.
Слушайте!
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg