Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс".
"Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е контрапункт на злото".
Георги Георгиев е по-познат по света, отколкото у нас. Повече от десет негови творби украсяват Китай – на входа на един от най-големите скулптурни паркове в страната се намира композицията му "Лодката", а друга негова скулптура е поместена в близост до манастира Шаолин.
"Много по-лесно е да си на страната на доброто. Когато се занимаваш с изкуство, то от само себе си си служител на красотата. Аз поне не познавам лоши хора между колегите."
Голямата мечта на Георги Георгиев е да направи монумент, посветен на единството между хора и религии и на утопичния световен мир.
Освен самата скулптура, според него е важна и локацията: "Иска ми се това да се реализира на сакрален терен, на границата между човека и Бога, и да въвлека много хора, защото за да постигнем такава мечта, трябва да сме заедно. Бих искал да привлека широка аудитория, която да насочи фокуса върху проблемите, защото явно не се учим от миналото и грешките си.
Надявам се проектът ми да добие мащабни размери и да получи обществена подкрепа, защото за пръв път правя подобно нещо и дълбоко вярвам в него. Вярвам, че мога да докосна хората и всички заедно да покажем, че единството между хора и религии е пътят към мира, защото на първо място сме Хора."
Намират ли ангелите и демоните зад рамото ни, и наистина ли любовта към доброто може да спаси света – ще разберем от Георги Георгиев.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки – галерия "Нюанс" и личен архив на автора
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg