Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събота, 5 април

Избрано от програмата

от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ – Нощна стража
Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев
• Група SEVI с разказ за големия концерт, с който отбелязаха своята 15-годишнина, за историята на групата, както и за отминалото им европейско турне.
• Нови сингли.
• Новини от българската и световна музикални сцени.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Ибро Лолов, Гена Павлова, Методи Динков, Димитър Стойков, Красимир Станев, Радка Стефанова, Борис Карлов, Снежана Борисова, Народен оркестър при НУФИ Широка лъка, Антон Гудов, Анастасия Вълкова, ОНМ на БНР и други.

от 6.07 до 7.00 часа
Събота сутрин в...
Водещ: Валери Леков
Гостуваме в читалището на село Писарово, община Искър. Читалищната секретарка и библиотекарката разказват за миналото и настоящето на населеното място, за читалището и църквата, за поминъка, делниците и празниците на хората.

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Водещ: Наталия Цекова
• Героите разказват: представяме Регионален етнографски музей на открито "Етъра”.
• Четене с разбиране: представяме книгата "Каспар мечето със сините устни" от Наталия Маева.
Децата от 37 СУ "Райна Княгиня" разказват за мечтите си.
Включваме се от Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в град Русе, за да си поговорим с четящите деца там.

от 8.06 до 9.00 часа
За здравето
Водещ: Стойчо Стоев
"Академичен поглед..." – върху значими проблеми дискутираме заедно с акад. Богдан Петрунов. Акценти: превенция на заразните и паразитните болести, диагноза "страх" – от менингококови и други инфекции, от биологичен отпадък, от алергии, свързани с полени, мръсен въздух, химически или природни алергени. Ваксините – панацея за здраве и какъв е българският принос в световното им производство?

от 9.10 до 11.00 часа
Семейно радио
Водещ: Калина Станева
• Семейни маршрути: отиваме до град Шипка и техния Археологически комплекс "Долината на тракийските царе", за да се разходим във времето с тяхната инициатива "Пътешествие в света на траките".
• Семейна рецепта: чрез II Античен фестивал "Диоклецианополис – Кръстопът на времето" Via Gastronomica Romana 2025, който се провежда от 4 до 6 април 2025 г. в град Хисаря, в Археологическия резерват, Южна порта "Камилите". Възкресяват се традициите на древните цивилизации, които някога са обитавали тези земи. Фокусът тази година е  античната кулинария, която ще бъде представена чрез разнообразие от дегустации, кулинарни демонстрации и работилници.
• Питай децата: Регионалната занаятчийска камара – Пловдив и Община Пловдив, канят децата да се включат в безплатно "Занаятчийско училище – Пловдив", което се провежда в 11 ателиета на Улица на занаятите в Пловдив и стартира тази събота.
• Едно събитие в аванс - във връзка с предстоящото настъпване на 100-годишнина от честването на "Седмицата на гората" на 9 април 2025 г. учените от БАН провеждат доброволческа инициатива по залесяване и облагородяване на тревно каре в комплекса на Академията "IV км". Експертите от Институт за гората към БАН изработиха ландшафтен проект за залесяване и осигуриха дървесните видове, а самото залесяване ще се извърши от доброволци.
• Семеен консултант: каква е разликата между попечителство и настойничество.
• От другата страна: на Международния ден на съвестта, с психолога Христина Димитрова говорим за съвестта като участник във вътрешния диалог, който всеки от нас води и за съвременните измерения на това понятие.
• Моето семейство: по повод предстоящото събитие-концерт, посветено на културното многообразие, музиката и свободата и организирано от международната музикална група Music Has No Borders – Музика без граници, гости са част от нейните членове предвождани от Силсила Махбуб от Афганистан.

от 11.00 до 12.00 часа
Сътворението – другост и заедност
Водещ: Ана-Мария Кръстева
Помага ли вярата на лекарите, посветили се на спасяването на човешкия живот?
Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя - вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни. Понякога вярата на пациента може да влезе в конфликт с медицинските препоръки. Например има религиозни общности, които отказват кръвопреливане и други медицински манипулации. В такива ситуации лекарите са принудени да балансират между уважението към вярата на пациента и необходимостта от осигуряване на най-доброто възможно лечение. Естествено следва да се отбележи, че религиозните убеждения не влияят пряко върху професионалната компетентност на лекарите, тъй като медицината е наука, за която се изискват необходимите знания. Добрите медици намират начин да съчетават своята вяра с професионалния си живот, като виждат медицината като форма на служене на човека и обществото. За това как вярата помага на лекарите говорим заедно с д-р Васил Хайкин, офталмолог, д-р Искрен Моллов, кардиолог и д-р Богдан Пенев - специалист по вътрешни болести и ревматолог.

от 12.20 до 13.00 часа
Антон Митов представя
Водещ: Антон Митов
Разговор с журналиста Васил Велев за наследствените демокрации в света.

от 13.00 до 14.00 часа
Литературата. Начин на употреба
Водещ: Надежда Московска
Разговор по повод 92-рата годишнина от рождението на Константин Павлов и предстоящата вечер, посветена на твореца. На събитието ще бъде връчена тазгодишната национална награда за поезия на името на Константин Павлов. Новият лауреат е лирикът Иван Цанев. В рамките на годината фондация "Константин Павлов" планира да преиздаде сборника със стихове "Елегичен оптимизъм" и киноромана "Илюзия". С участието на Румен Леонидов и Ани Илков.

от 14.00 до 15.00 часа
Кънтри с Лили
Водещ: Лили Друмева
Талантливи кънтри артисти, които не стават известни в Америка, но са успешни в Европа през 90-те години: Дейл Уотсън, Тиш Хинохоза, Джон Рандъл и Лин Майлс. Песни от техните албуми: Lynn Miles – Night in a strange town; Tish Hinojosa – Sign of truth; Dale Watson – The truckin’ sessions; Jon Randall – What you don’t know.

от 15.00 до 16.00 часа
Домът на музите
Водещ: Теодора Церовска
Различните
• Изработени от вълна фигурки е второто призвание след медицината на Ния Атанасова. Младият творец разказва за своята страст, която не спира да трупа последователи.
• За дуо изложбата на Мартина Вачева и Мич Брезунек в галерия Soldout Design разказва галеристката Теодора Коцева.

от 16.00 до 17.00 часа
Плешивото куче
Водещ: Ивайло Кицов
• ЧРД на Янош Броди, знаменит сингър-сонграйтър, китарист, певец и сценарист, горд носител на най-престижните унгарски отличия.
- Славните години в група "Илеш", сравнена с "Бийтълс" не само като период на активност, но и заради артистичното и културно влияние, и за неспиращата популярност в кариерата.  
- Приносът му в суперформацията "Фонограм", авторството на десетки песни за Жужа Конц и многобройни теми за театрални постановки и филми.
- "Крал Ищван" (рок-операта и филмът) - венец в творчеството на Броди в тандем с Левенти Сьорени. Някои паралели с "Исус Христос Суперзвезда" и "Борис Първи".
• Ирина Чмихова, родена в Пловдив на 5 април през 1930 година.
- Звездата, която извади естрадата от баровете и ресторантите и я качи на висок ток. И на голямата сцена.
- "Казачката" и нейната "Тригодишна мъка" ("Я подай ми, мила мамо, синьото елече") - всичко за евъргрийна.
- Войната за шлагера "Камино", или Лили Иванова vs Ирина Чмихова.
- Школата "Чмихова" и нейните последователи и ученици, сред които и
• Чавдар Панев, когото без време изгубихме на 4 април през 1997 година на едва 42.
- Оригиналният певец и текстописец на група "Спринт".
- Пионерите на новата вълна у нас (и сред нейните флагмани на Балканите), отбелязват 40 години от първия си винилов албум "Роботът", в който пее именно Панев.
- Чавдар в бандата (в тандем с мотора ѝ Пейо Пееев) и извън нея, на сцената и извън нея.  
- "Аз летя" към любимите Фреди Мъркюри и Джон Ленън.
• Старата и златна чехословашка формация "Чехомор" се забърка с далеч по-младата вокалистка Мартина Партлова.
- Как звучат чешки, моравски и словашки народни песни в рок аранжимент.
- Фаворитите на Вацлав Хавел посвещават албум на дългогодишния си член Радек Поборил, покоен от 2021 година.

от 17.00 до 18.00 часа
Трамвай по желание
Водещ: Емил Янев
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин.
Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично пътешествие на международно признатия художник-хиперреалист Рос Росин.
Филмът предоставя на зрителя интимен поглед в съзнанието на художника, творческия му процес и стилистичната му трансформация. Става ясно как социалните медии и революционното навлизане на изкуствения интелект влияят на мисленето и стилистиката на Росин през последните години.
Но кой всъщност е този творец. Росен Райчев или Рос Росин, както е известен на Запад, е роден е в Русе през 1964 г. Рисува от детски години, а след завършване на софийската художествена академия прави самостоятелни изложби във Франция, Германия, Белгия, Япония, Англия и САЩ. През 2001 г. се установява със семейството си в САЩ. Там намира и своята творческа ниша. Росен Райчев-Rossin единствен в света рисува всички US президенти от XIX век до наши дни. Негово дело са над 800 живописни портрета, изпълнени с фотографската точност на детайлите, характерна за хиперреалисзма, в които виждаме някои от най-влиятелните личности на нашето време.

от 18.30 до 19.00 часа
Документално студио
"Радиото" от Даниела Манолова, Теодор Иванов – "Бойно поле", част 7

от 19.00 до 20.00 часа
Ефир приключение: А сега накъде
Водещ: Оля Стоянова
• Маршрути: Как се живее в село Лисиците в Родопите, чиято единствена връзка със света е дългият 260 метра въжен мост над язовир "Студен кладенец".
• Градът разказва истории: Медвен – родното място на българския революционер, политик и писател Захари Стоянов.

от 20.00 до 24.00 часа
На опера в събота
Водещ: Цветелина Начева
Излъчваме операта "Роберто Деверьо" от Гаетано Доницети, постановка на Нидерландската национална опера. Участват Барно Исматулаева, Исмаел Жорди, Анджела Браузър, Николай Земланских и др. Диригент Енрике Мацола.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петък, 4 април

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Моля не яжте маргаритките", разказ от Джийн Кер – част 3 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..

публикувано на 03.04.25 в 08:25

Четвъртък, 3 април

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Моля не яжте маргаритките", разказ от Джийн Кер – част 2 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Михаел Волни в трио плюс няколко от портретите на полския цигулар Адам Балдих. от 3.00 до 5.00 часа..

публикувано на 02.04.25 в 08:15

Сряда, 2 април

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Моля не яжте маргаритките", разказ от Джийн Кер – част 1 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Същият Андреас Шерер, но с друг акордеонист – французинът Венсан Пейрани, неговия верен спътник Емил..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Вторник, 1 април

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "В служба на любовта" – разказ от О'Хенри, част 2 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Лучано Биондини – акордеон и "швейцарския Боби Макферин" – Андреас Шерер в последния им общ проект "Химн за..

публикувано на 31.03.25 в 08:20

Понеделник, 31 март

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "В служба на любовта", разказ от О'Хенри 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов • Пловдивската авангардна сцена през погледа на Никола Николов от групата ТДК и "Пост Култура" – гост в подвижното ни радиостудио. • Запис от концерта на Don Antonio Trinidad в култовия..

публикувано на 30.03.25 в 08:25