Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две изложби отбелязват 1140 години от успението на св. Методий

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

Година на глаголицата: 1170 години от създаването на глаголицата, 1140 години от успението на свети Методий, 1160 години от покръстването на българите и 110 години от рождението на Петър Увалиев

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий.  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи. 

2025 година е обявена за Година на глаголицата. Тя преминава под патронажа на вицепрезидента на Р България Илияна Йотова. 

В Националната библиотека бяха показани две редки реликви по повод 1170 години от създаването на глаголицата, 1140 години от успението на Свети Методий, 1160 години от покръстването на българите и 110 години от рождението на Петър Увалиев. България е богата на история, богата е на дати.

Серията изложби, ателиета, представяния на книги и други планирани идеи се отнасят до отбелязването на 1170 години, откакто Светите братя Кирил и Методий са създали първата славянска азбука – глаголицата, както и на 1160 години от приемането на християнството в България. Тези инициативи ще свържат хилядолетните юбилей на нашата писменост и вяра с инициативата "14 века България в Европа".

Чуйте в звуковия файл репортажа на Калина Колева за "Артефир" от събитието.

Изложбата "Азбука и история", която се организира съвместно с Държавния културен институт към Министерството на външните работи, представя етапите от развитието на двете славянски азбуки – глаголицата и кирилицата. Неин автор е проф. Вася Велинова. В 24 пана тя показва ролята на азбуката в културната история на славянските народи и на писмеността като основа на историческата памет на човечеството. 

Повече от проф. Аксиния Джурова, консултант на изложбата. С нея разговаря Мариана Ганчева.

Снимки – НБКМ 


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Стаи на съзнанието

"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..

публикувано на 14.07.25 в 17:45
Велин Манов и Бойко Митков (вдясно)

Изложбата "През времето" – за 70-годишнината на Бойко Митков

Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..

публикувано на 14.07.25 в 17:29
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43