Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично във всякакъв смисъл място. В света има стотици антигравитационни хълмове. Размечтала съм се за онзи на Великденския остров, но този в Оман се оказа най-лесно достъпен.

Намира се между Мирбат и основния град на провиниция Дофар - Салала. Първоначално предпочетох да изляза от колата, за да видя с очите си как тя тръгва нагоре по хълма, без да работи двигателят. Честно казано, изобщо не забелязах нито хълм, нито "обратно движение".


За да дам шанс на необичайното природно явление, влязох в автомобила. Шофьорът го паркира в подножието на баира, където започва склонът. Наклонът му ми се стори около 30 градуса. Машината е освободена от скорост, спирачката – също. Удивително! Колата започва да се движи. Водачът леко държи волана, без да пипа спирачките или газта. Автомобилът непрекъснато ускорява и докато стигне върха на хълма вече се движи със скорост 35-40 км/ч.

Любопитни ли сте какво всъщност се случи? Някои хора вярват, че това място има магнитно поле, други са убедени, че тук гравитационният ефект е нулев. Трети са сигурни, че в мистерията са намесени демони и дори предупреждават да не се ходи там.

Чела съм много статии, свързани с научните обяснения на антигравитационните хълмове и оптичните илюзии, и пълен качамак от тях се завихри в ума ми. И някак се съсредоточих върху идеята за оптическа илюзия: Мозъкът ще изчисли позицията си, като сравни местоположението на околните обекти. Така че в тази област всъщност наклонът не се изкачва, а се спуска. Това означава, че поради оптична илюзия нашият ум ни казва, че наклонът е възходящ. В действителност обектът се движи, както обикновено, при спускане по наклон.


Реших да експериментирам, като използвам приложението на телефона си My Tracks. Тази апликация ще даде точно измерване на височини с помощта на GPS.

Ако антигравитацията се дължи на зрителна илюзия, нивото на хълма трябва да бъде променено. Опитвах се да я изключа или да я докажа, макар останалите в колата да бяха абсолютно убедени, че тя върви нагоре без човешка намеса. Записах показанията на тракера, докато колата се движи автоматично към височината. След това проверих надморската височина. Резултатът е невероятен.


Според данните от приложението изкачването на хълма, което виждаме, всъщност не е изкачване, а слизане. Най-ниската позиция на възвишението е около 75 м височина от морското равнище. Докато колата се движи, надморската височина намалява и на върха на хълматя е 60 м. Така че това, което виждаме, като възходящ, всъщност е спускащ се хълм с височина около 15 м и разстояние 300 м. Има още един прост метод, който можете да опитате – използвайте индикатори за нивото на водата.

Но какъвто и да е резултатът, вероятно е едно от най-интересните явления в света.

Ако имате възможност да посетите Мирбат, не бъдете скептични, ами грабнете шанса. Защото в тази част на Оман има още какво да се види. Градът се гордее с дълга история, датираща от 7 век сл. Хр. Мястото е било важен търговски център за търговия с тамян, ценна стока с голямо търсене в целия древен свят.

Снимки – Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03