Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично във всякакъв смисъл място. В света има стотици антигравитационни хълмове. Размечтала съм се за онзи на Великденския остров, но този в Оман се оказа най-лесно достъпен.

Намира се между Мирбат и основния град на провиниция Дофар - Салала. Първоначално предпочетох да изляза от колата, за да видя с очите си как тя тръгва нагоре по хълма, без да работи двигателят. Честно казано, изобщо не забелязах нито хълм, нито "обратно движение".


За да дам шанс на необичайното природно явление, влязох в автомобила. Шофьорът го паркира в подножието на баира, където започва склонът. Наклонът му ми се стори около 30 градуса. Машината е освободена от скорост, спирачката – също. Удивително! Колата започва да се движи. Водачът леко държи волана, без да пипа спирачките или газта. Автомобилът непрекъснато ускорява и докато стигне върха на хълма вече се движи със скорост 35-40 км/ч.

Любопитни ли сте какво всъщност се случи? Някои хора вярват, че това място има магнитно поле, други са убедени, че тук гравитационният ефект е нулев. Трети са сигурни, че в мистерията са намесени демони и дори предупреждават да не се ходи там.

Чела съм много статии, свързани с научните обяснения на антигравитационните хълмове и оптичните илюзии, и пълен качамак от тях се завихри в ума ми. И някак се съсредоточих върху идеята за оптическа илюзия: Мозъкът ще изчисли позицията си, като сравни местоположението на околните обекти. Така че в тази област всъщност наклонът не се изкачва, а се спуска. Това означава, че поради оптична илюзия нашият ум ни казва, че наклонът е възходящ. В действителност обектът се движи, както обикновено, при спускане по наклон.


Реших да експериментирам, като използвам приложението на телефона си My Tracks. Тази апликация ще даде точно измерване на височини с помощта на GPS.

Ако антигравитацията се дължи на зрителна илюзия, нивото на хълма трябва да бъде променено. Опитвах се да я изключа или да я докажа, макар останалите в колата да бяха абсолютно убедени, че тя върви нагоре без човешка намеса. Записах показанията на тракера, докато колата се движи автоматично към височината. След това проверих надморската височина. Резултатът е невероятен.


Според данните от приложението изкачването на хълма, което виждаме, всъщност не е изкачване, а слизане. Най-ниската позиция на възвишението е около 75 м височина от морското равнище. Докато колата се движи, надморската височина намалява и на върха на хълматя е 60 м. Така че това, което виждаме, като възходящ, всъщност е спускащ се хълм с височина около 15 м и разстояние 300 м. Има още един прост метод, който можете да опитате – използвайте индикатори за нивото на водата.

Но какъвто и да е резултатът, вероятно е едно от най-интересните явления в света.

Ако имате възможност да посетите Мирбат, не бъдете скептични, ами грабнете шанса. Защото в тази част на Оман има още какво да се види. Градът се гордее с дълга история, датираща от 7 век сл. Хр. Мястото е било важен търговски център за търговия с тамян, ценна стока с голямо търсене в целия древен свят.

Снимки – Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..

публикувано на 05.05.25 в 10:10

Мароканските влакове са редовни, евтини и удобни

В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание  изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28