Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа".
Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай приемането на VIII Закон за горите в България. Празникът е постановен от тогавашното Министерство на народното просвещение заедно с Министерството на земеделието и държавните имоти.
За тазгодишното отбелязване на Седмицата на гората в "Нашият ден" разказва доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет.
"2025 година е знакова за българските гори, за българското лесовъдство и за българските лесовъди. През тази година ние отбелязваме 100 години от висшето лесовъдско образование в България. Този юбилей тържествено ще отбележим на 7 май, но двата празника тази година вървят успоредно, с много енергия, под егидата на Министерството на земеделието и храните. На нашите чествания, трябва да отбележа, че почетен патронаж е дал президентът Румен Радев", казва доц. Михайлов.
По традиция честванията са започнали с мемориал на лесовъдите, загинали за благото на българските гори и природни красоти.
Доц. Михайлов заявява: "Гората изисква отношение, грижи, опазване – тя е нашето бъдеще."
"Отговорно мога да заявя, че състоянието на българските гори е много добро, но тенденцията от гледна точка на тяхното опазване тревожи лесовъдите", допълва гостът.
Доц. Михайлов поставя акцент върху заплахата от горски пожари, които в 95 % от случаите са следствие от човешка небрежност. По официални данни за 2024 година са изгорели близо 180 хил. декара горска площ.
Гостът изтъква наличието и на друга заплаха за българските гори, която се явява под формата на политическо вмешателство в управлението на горите.
Седмицата на гората ще бъде отбелязана с наситена програма, организирана в партньорство с Министерството на земеделието и храните, заявява ректорът на Лесотехническия университет.
Предстоят дни на отворените врати, срещи с деца и експертни дискусии, посветени на проблемите на горите и състоянието на дивеча и ловното стопанство у нас.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg