Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

| обновено на 07.04.25 в 13:15
Снимка: Уикипедия

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години". Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова.

Издателство "Колибри" обяви новото попълнение в каталога си – "Тревожни години", вече достъпно за българските читатели в превод на Здравка Букова и с корица, дело на Стефан Касъров. Пийт Таунзенд, който вече е на 80 години, е известен най-вече като съосновател, китарист и водещ автор на текстове в легендарната рок група The Who – една от най-влиятелните банди на XX век.

Той е автор на рок опери, сценарии, есета и радиопредавания. Още от времето на голямата трансформация в рока през 60-те години, той втъкава философски послания в текстовете си, стремейки се да предложи отговори на екзистенциалните въпроси, които вълнуват младото поколение. Редом с имена като Боб Дилън, Бийтълс и Ролинг Стоунс, Таунзенд оформя рокендрола като зряла форма на изкуство.

Именно тази дълбочина и философски заряд, присъщи на музиката му, намират продължение и в "Тревожни години". Както споделя Юлия Петкова, "това може би обяснява и неговата логична следваща стъпка – романът". Таунзенд сам определя книгата като опера, или роман-опера, а когато човек я прочете, разбира защо – структурата и атмосферата ѝ са изключително музикални, ритмични и наситени с емоционален заряд.

По думите на Петкова, романът бързо прераства в психологическа драма с оригинална и интригуваща композиция, което не е изненадващо за един музикант, свикнал да мисли чрез звук и усещане. Интересното е, че самият Таунзенд в края на книгата заявява, че тази история може би един ден ще се превърне в основа за нова форма на изкуство – не класическа опера, а нещо по-близко до арт инсталация или светлинно-звуково шоу, в което всички хора са свързани.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05
Джозеф Ал-Ахмад

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...

публикувано на 07.04.25 в 11:54