Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Импулсът в мен: Бавен интернет

Снимка: Pixabay

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им.

Бавният интернет професионално се нарича "мрежова латентност". Какво представлява тя? Това е времето, което е необходимо на един пакет от данни, за да премине от източника до местоназначението си. Измерва се в милисекунди. Ниската латентност означава бърза интернет връзка, докато високата латентност води до по-бавна връзка. Латентността влияе при видеоконферентни връзки, онлайн гейминг, споелян на файлове.

Причините се делят на няколко категории:

Скорост на интернет: Данните чакат по-дълго, за да бъдат изпратени.

Маршрут: През колкото повече междинни възли преминава даден пакет, толкова по-голямо е закъснението. Това е особено вярно за международните връзки.

Претоварване на мрежата, ако много потребители изтеглят файлове едновременно.

По-старо оборудване или натоварена от много свързани устройства Wi-Fi връзка.

Има начин  да разберете, като използвате някои популярни метода:

  • ping: Изпраща ICMP заявки до целевия сървър и измерва времето за отговор. Например: ping google.com
  • traceroute (или tracert в Windows): Показва пътя на пакета до сървъра и времето за забавяне на всяка стъпка. Например: traceroute example.com
  • Онлайн услуги като Speedtest дават данни за закъснението, скоростта на изтегляне и качване.

Има практически съвети за справяне с бавния нет:

  • Рестартирайте рутера си, свържете се през Ethernet. обновете хардуера си или ограничете използването на мрежата от други устройства, за да намалите натоварването. Ако използвате Wi-Fi, нека рутерът да е по-близо и избягвайте препятствия като стени и метални предмети. Уверете се, че имате инсталирани най-новите версии на драйверите. Проверете тарифния си план или съобщете за проблеми на вашия доставчик 

Съвременните технологии помагат да се сведе до минимум закъснението. Wi-Fi 6 е новият безжичен стандарт. 5G Мобилните мрежи също са отличен избор за приложения в реално време.

"Тийн Тайм" е съвместна продукция на БНР и "Димитър Еленов фондация".
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10