На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично изкуство в завладяващ спектакъл за живота в Космоса.
От създателите на "Дългият път към звездите", този нов проект продължава търсенето на отговори отвъд границите на Земята. Представлението предлага един различен, дори забавен и емоционално въздействащ поглед към идеята за живот извън нашата планета.
Научните консултанти – проф. Милена Георгиева, експерт по молекулярна биология, и доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик от катедра Астрофизика на СУ "Св. Климент Охридски", гарантират, че фантазията в спектакъла стъпва здраво върху научни факти и съвременни космически хипотези.
В ефира на предаването "Време за наука", доц. Божилов споделя:
"Космосът на чудесата е театрален спектакъл, в който много по-пълно се използват всички средства на драматургията. Той започва с една на пръв поглед фантастична, но логична хипотеза – какво би станало, ако първото дете, родено в Космоса, е момиче? Как това ще се отрази на човечеството на Земята? Как ще се отрази на самото дете, израснало в условия, толкова различни от нашите?"
Тази провокация отваря вратата към по-дълбоки въпроси за мястото ни във Вселената. Спектакълът препраща и към един от най-загадъчните научни парадокси – Парадоксът на Ферми.
"Вселената е толкова голяма и толкова стара, че би трябвало в нея да съществуват множество извънземни технологични цивилизации. Но ние не ги виждаме – сякаш Вселената мълчи. Защо това е така?" – пита реторично доц. Божилов.
"Космосът на чудесата" не дава окончателни отговори, а предлага въпроси – онези, които подхранват любопитството и движат напред и науката, и изкуството.
Спектакълът обещава да бъде не просто театър, а преживяване – пътуване, което разширява границите на въображението и познанието.
Слушайте!
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg