Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

Мария Николчева и Емануил Христов
Снимка: Светлана Вълкова

По повод 8 април – Международния ден на ромите, гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под прага на бедността.

Мария Николчева работи по програмата "Нов път в преподаването" на фондация "Заедно в час" и има невероятен подход към децата. Когато е поела класа, децата са били трудно контролируеми, импулсивни. Сега са ученолюбиви и знаещи.В началото фокусът ѝ е бил да ги научи да бъдат добри един към друг и да спазват правила, да ги стимулира да говорят на български и дори просто да идват на училище.Днес децата нямат търпение да свършат почивните дни или ваканцията, за да се върнат в училище.

В практиката си тя използва и единбуквар, разработен за деца билингви. Подходът и е индивидуален, а благодарение на партньори и доброволчески организации успява да изведе своите ученици неколкократно от общността в местното село Динката.

Основно нещо, върху което поставя фокус, е да се свърже с техните родители, и те да повярват в това, че наистина образованието е ценно.
"Дори когато е трудно, ние никога не се отказваме", споделя Мария Николчева.

Емануил Христов е учител по история в 106 ОУ "Григорий Цамблак" в София. Той е от ромски произход, а неговата лична история е много вълнуваща и вдъхновяваща.

Изключително важен за децата роми, на които преподава, е личният му пример. Той им разказва какво му е струвало да стигна дотук. И че това се случва с много труд, много увереност, а единственият път да излязат от мястото, в което са родени и да променят съдбата си, е чрез качествено образование.

Емануил Христов е от село Мирково в полите на Стара планина. Родителите му нямат дори основно образование и посещаването на училище от петте им деца не е приоритет за тях. Но той още от малък е решен да следва своя собствен път.

Когато е едва в 6-и клас, животът му се преобръща – губи майка си, а грижата за Емо и по-малкия му брат поема баба му. Баща му отдавна ги е изоставил и Емо още тогава осъзнава, че сам трябва да поеме отговорност за живота си. Неволите и тревогите не сломяват неговата целеустременост и той показва отличен успех в училището в с. Буново. Когато училището там е закрито, Емо продължава образованието си в с. Чавдар, а по-късно и в Златица, където завършва основното си образование с отличен успех.

Гимназията в Пирдоп, където учи туризъм, се оказва повратен момент в живота му. Емил избира това училище, защото му харесва идеята да стане готвач, но там намира нещо повече – учители, които виждат потенциала му и го подкрепят. Докато учи в Пирдоп, трудностите не свършват – той започва да работи на 14 години, за да може да се издържа.

В 10-и клас в гимназията идват нови учители – Даниела Иванова и Велислава Романова, които променят начина му на възприемане на образованието. Двете са част от програмата "Нов път в преподаването" на фондация "Заедно в час". Велислава тогава преподава "История", а Даниела – "Български език и литература".

Преподаването и разговорите с Велислава Романова провокират у него силен интерес към историята. През 2024 година Емануил Христов завършва специалността в Софийския университет и вече е учител в 106 ОУ "Григорий Цамблак”.

Той е първият човек в семейството с висше образование.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Мария Николчева и Емануил Христов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27