Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 3 част
Премиера
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Александър Янев
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
Бразилска вълна: първо с китарата и гласа на новото поколение, Луис Мора.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Традиционна музика от френскоезични райони на Карибите.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Ика Стоянова, Желяз Димов, Валентин Манчев и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Женитбата на заека", балтийска приказка.
Редактор: Ангелина Грозева
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Каквото стори дядо, все е хубаво" от Ханс Кристиан Андерсен
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Люба Константинова
• Културен компас: предложенията на редактора.
- В деня на представянето на книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар" - разговор с литературоведа Камелия Спасова.
- Неподозираните сили, които войните отключват - актрисата Силвия Станоева в деня на моноспектакъла "Дневник на войната".
• Темата на деня: "Партньорства и общности за културно наследство" - разговор с арх. Мартин Микуш.
• Разговорът: Живописецът и уеб дизайнер Любомира Попова за брандирането при създаване на културни събития - за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания.
• Времето на редактора
от 10.05 до 11.00 часа
Lege Artis
Водещ: Александър Райчев
• Здравен бюлетин.
• Тема с продължение: Ще потънат ли проблемите на българската психиатрия в бездната от апатия? – коментар на психиатъра д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски".
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
Водещ: Диляна Трачева
• Китаристът, автор на музика и аранжименти и бенд лидер Ангел Дюлгеров с покана за предстоящи събития в София – самостоятелен концерт, в който ще представи новото си ЕР, и майсторски клас за китаристи.
• Сара Пейчева, позната и като контрабасистката в "Тайният оркестър", представя втората си самостоятелна авторска песен "Диагноза".
• Полина Петрова и Николай Димитров представят новата "Моряшка песен" от проекта си THE SHANTY BAND.
• The Lefties пуснаха новия си сингъл "Фокус" – част от едноименния нов албум, който ще бъде представен с концерт.
• Преглед на седмичните класации Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Дарина Маринова
• Проф. Калина Стефанова с коментар след края на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, на който тя беше председател на журито.
• Рада Шарланджиева – преводач на месец април в Столичната библиотека.
• Константин Илиевски – главният диригент на Симфоничния оркестър на БНР – с лична покана към слушателите за предстоящия концерт "Размисли преди Великден" в зала "България".
• "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг – премиера в Драматичния театър "Адриана Будевска" – Бургас. Интервю с режисьорката Мария Генова.
• "Космосът на чудесата" в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" – за спектакъла, в който се преплитат науката и изкуството, разказват режисьорът и съсценарист Димитър Узунов и актрисата Християна Стоименова.
• "Бременските музиканти" по Братя Грим – най-новото заглавие в афиша на Театър "Възраждане". Интервю с режисьора Христо Ботев Станчев.
В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музикални легенди
Водеща: Антония Барулова
Вилхелм Кемпф – легендарният немски пианист и композитор, известен със своите поетични интерпретации на Бетовен и Шуберт.
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
Водещ: Митко Новков
Пипков в Париж
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много забележителни произведения. Преди обаче да се превърне в една от емблемите на българската класическа музика, Любомир Пипков пребивава шест години в Париж – от 1926 до 1932 г., за да учи при известния композитор Пол Дюка. За това как се чувства във френската столица, какви трудности среща, какви успехи постига, как се адаптира в новата среда научаваме от писмата, които изпраща до баща си Панайот Пипков, създател на музиката на "Върви, народе, възродени", и майка си Натя Пипкова. Писмата са събрани от проф. Юлиан Куюмджиев в едно безценно издание – "Писма от Париж". За съдържанието на тези писма и как Париж влияе на бъдещия композитор говорим в "Премълчаната история" със самия проф. Юлиан Куюмджиев и с проф. Анда Палиева.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Звукови хроники
Водещ: Мария Вълчанова
Инструментите в симфоничния оркестър: виола.
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водещ: Яна Пункина
Границата като травма, идентичност и вдъхновение
Как съвременни артисти от Балканите работят с конфликтите и контрастите на най-югоизточната граница на Европа. Разделение или свързване намират там? По покана на кураторите Катя Ангелова, Ангелика Буртшер, Марион Оберхофер творците от България, Гърция и Турция Есра Ерсен, Борис Мисирков/Георги Богданов, Иван Мудов и ЦимерФрай (Анна де Манинкор) създават в граничната зона произведения, които преплитат историите на живеещите и преминаващите през границите с хлъзгавите въпроси за идентичността и миграцията на Балканите.
В "Какво се случва" кураторите Катя Ангелова, Ангелика Буртшер, Марион Оберхофер говорят за големите теми, вдъхновили проекта "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция".
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
Водещ: Пламен Георгиев
Бразилски латино- и латиноджаз евъргрийни, свежо аранжирани от композитора и пианист Сержио Мендес. С участието на Кю-Тайп, Марсело D2 (Джидуис), Гинга, Маогани квартет, Индия Ари, Джон Леджънд…
от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
Водещ: Петя Габрова
• Интервю с пианиста Кай Шумахер за скорошното му участие в международния фестивал "Мартенски музикални дни", град Русе 2025.
• Композитор на месеца е Пиер Булез.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Ивайло Стефанов
• Отзвук от провелия се протест в защита на правата на бежанците в събота, 5 април – какви ще са следващите акции на инициативата "Солидарност с мигрантите – България" – разговор в студиото с Валя Маринова, участник в организацията.
• Какво е посланието на Анти-наградите, свързани с Европейския ден за съпротива срещу "Пактът за миграция" на 10 април – разговор по телефона с участници в акцията.
• Материал на Ани Маринова за "Тази изложба щеше да е за кич" – кураторски проект на Андрея Гандева.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Джаз плюс
Водещ: Людмил Фотев
"Джаз плюс" е посветено на нови записани продукции на две европейски композиторки с общ афинитет към боса нова. Първата е португалската утвърдена пианистка Мария Жоао с гости Еду Лобо и Чико Буарке. Втората е младата парижанка Габи Хартман, към чиято китара се присъединява флейтата ней на Найсам Джалал, представяна неведнъж в предаването.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 6 част Премиера 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Джазът като средство за социална сатира (най-често в тотално неджазов контекст) – историята на Антоние Пушич от Котор, известен повече като "Франк Запа..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Апетит за череши" от Агнешка Ошецка от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Георги Коев, Лазар..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Рожденици. • Концептуални албуми – Frost* - Life In The Wires. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 5 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 4 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Бразилска вълна: концерт за 80-годишнината на Паулиньо да Виола. от 3.00..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg