Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Любомира Попова
Снимка: Личен архив

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания.

"Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който иска. В изкуството канонизацията все повече се премахва. Социалните мрежи правят връзката с всеки зрител, ценител, фен много по-близка. Единственото, което на мен ми тежи, е това, че съвременният творец трябва да продава себе си и това му пречи да се отдалечи от сцената, от ателието, от репетицията. Той е вътрешно разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава", заявява Попова.

Според госта голяма част от съвременната публика не разбира колко по-важна е концепцията от формата. Творците, от своя страна, винаги трябва да изхождат от езика на публиката, от нейните нужди и търсения. Ето защо Попова решава да публикува поредица от текстове с насоки към уебдизайнерите и създателите на съдържание, свързано с промотирането на изкуство артистични продукти. Публикациите могат да бъдат намерени в блога на Иванка Могилска „Свободна практика“.

"Когато става въпрос за онлайн реклама, трябва да се търси по интереси, възраст, подобни хора, които говорят подобен на езика на твореца“, съветва Попова.

Призивът на Попова към творците е да представят смело своите идеи, защото изкуството винаги достига до правилните хора. Съветът ѝ към зрителите е да бъдат по-широкоскроени и да търсят концепцията зад всяка творба.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Карамазов с фотографска изложба от затворническите килии

Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е индивидуалното тълкуване за свободата и житейските ситуации, които ни ангажират с преразглеждане на дефиницията за понятието. 81 фотографии, видео, аудиоинсталации, автентични предмети и обекти от..

публикувано на 14.04.25 в 17:35

Петя Колева-Вучов със своя версия на Behind You

Представлението Behind You e танцов моноспектакъл на Петя Колева-Вучов от трупата на балет "Арабеск". Той превръща голямата сцена в алтернативно пространство. Behind you разглежда връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Способността на човешката психика да "загърбва" и..

публикувано на 14.04.25 в 16:58
Сцена от българския филм

Време е за късометражни филми

Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на Ирена Даскалова, който въвежда зрителите в света на плейбой, чийто живот бива преобърнат от една обява в сайт за запознанства. Акцент ще бъде анимационното туристическо приключение, което е въз основа на..

публикувано на 14.04.25 в 16:06
Марго Роби

Изкуството в мен: Марго Роби

Великолепната Марго Роби  – име, което днес блести на първите места във филмовите класации. Тя е звезда, която съчетава естествената си красота и харизма с необикновен талант и отдаденост към актьорската професия.  Родена през 1990 година в малко градче в Австралия, тя израства в скромна среда. Роби обаче винаги е била решена да следва мечтите..

публикувано на 14.04.25 в 13:47
Васил Михайлов и Мария Мира Христова

Актьорът Васил Михайлов на 87: Все по-трудно е да станеш човек

Има екранни образи, сценични превъплъщения, изпети песни, които се раждат, за да се превърнат в неизменна част от нашия културен код. Такъв е капитан Петко Войвода, в чийто роля се превъплъщава актьорът Васил Михайлов през 1981 година. 12-серийният телевизионен исторически филм оставя следа в сърцата на поколения българи. Продукцията, режисирана от..

публикувано на 14.04.25 в 11:58