Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания.
"Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който иска. В изкуството канонизацията все повече се премахва. Социалните мрежи правят връзката с всеки зрител, ценител, фен много по-близка. Единственото, което на мен ми тежи, е това, че съвременният творец трябва да продава себе си и това му пречи да се отдалечи от сцената, от ателието, от репетицията. Той е вътрешно разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава", заявява Попова.
Според госта голяма част от съвременната публика не разбира колко по-важна е концепцията от формата. Творците, от своя страна, винаги трябва да изхождат от езика на публиката, от нейните нужди и търсения. Ето защо Попова решава да публикува поредица от текстове с насоки към уебдизайнерите и създателите на съдържание, свързано с промотирането на изкуство артистични продукти. Публикациите могат да бъдат намерени в блога на Иванка Могилска „Свободна практика“.
"Когато става въпрос за онлайн реклама, трябва да се търси по интереси, възраст, подобни хора, които говорят подобен на езика на твореца“, съветва Попова.
Призивът на Попова към творците е да представят смело своите идеи, защото изкуството винаги достига до правилните хора. Съветът ѝ към зрителите е да бъдат по-широкоскроени и да търсят концепцията зад всяка творба.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg