В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването.
"В момента се правят прибързани заключения. Има компетентни органи, които трябва да се произнесат. Нека ги изчакаме", призова проф. Темелков. Той подчерта, че изнесената до момента информация е противоречива, а липсата на коментари от близките на детето и от екипа, участвал в случая, буди недоумение.
Професорът насочи вниманието към друг въпрос – липсата на приет единен стандарт за анестезия в болниците. "Предлагали сме 3–4 варианта на стандарт на Министерството на здравеопазването, но нито един не е приет. Причините са елементарни – някъде не бил публикуван, другаде не бил обсъждан", обясни той.
По думите му обаче истинската причина е по-дълбока – много болници няма да отговорят на изискванията на такъв стандарт и ще бъдат принудени да спрат дейността си. "А изискванията са строги – става въпрос за апаратура, наличност на медикаменти, но най-вече за личен състав".
Недостиг на специалисти и прегаряне на кадрите
Според проф. Темелков проблемът със специалистите е особено остър – официалният брой на анестезиолозите изглежда голям, но всъщност много от тях работят на две или три места, което води до прегаряне. Освен това значителна част от работещите в сектора са в пенсионна възраст. "Това е нещо, за което трябва сериозно да се помисли в бъдеще," допълни той.
За алергиите и съвременните медикаменти
В коментар относно възможните алергични реакции, проф. Темелков подчерта, че в Западна Европа не съществува изискване за задължително тестване за алергии при всички пациенти, които ще бъдат подложени на анестезия. "Новите медикаменти са силно пречистени и създадени така, че да не предизвикват алергични реакции. Нямат нищо общо със старите препарати, които сме използвали в миналото."
Слушайте!
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg