Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна е смелост за истински образователни промени

Предлагат се санкции и забрани без анализ защо са необходими

Снимка: БГНЕС

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по религия и добродетели.

"Смятам, че е важно по всяка една от тези теми да се чува мнението и на родителите, и на учителите и на децата – казва Яна Алексиева – Струва ми се, че доста забравяме за тях. Мечтаната посока е тази, която наистина слага детето в центъра на образователния подход. Далече от политика и от нагласи и давайки си ясна сметка какво искаме да постигнем от едно дете, което влиза на година- две в образователната система и излиза на осемнайсет. Чуваме кръпки, иска ми се чуем анализ и данни, да почерпим опит. Нека да видим защо са необходими тези мерки, какво ги налага и тогава да започнат да се правят реформи. Аз мечтая за по-смели реформи"

"Трябва да има смелост, това е единственото възможно, за да бъдат доведени консервативните системи до реформи, които са дълбоки и адекватни на съвремието. Видяхме години наред експерименти на парче, трябва да се прави умно с дълга визия.– казва Пламена Николова – Най-лошото е да се действа само от гледната точка на една идеология. Наистина е изненадващо как на фона на потресаващата базова грамотност, проблемите с насилието в училище и недостигът на кадри, ние си говорим за религия и къде да бъде телефонът"

"Не е най-лесното нещо, но да промениш една система, изисква много воля, вяра и визия. Много е лесно да бъдеш заглушен от всичко шумно.– допълва Яна Алексиева– Притеснява ме, че много често тенденциите за бързо печелене на лайкове изместват големият фокус какво да бъде образованието"

"Глобите за родители ги има и в други държави, но това е десетата стъпка и санкция за системно неглижиране на детето. Когато глобяваш родителя, това не е наказание за детето, това е защита на неговото право да бъде в училище. Това се бърка тук." – казва Пламена Николова

Чуйте Яна Алексиева и Пламена Николова в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..

публикувано на 05.05.25 в 10:10