Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Константин Павлов" раздаде първите си награди

6
Ивайла Александрова, Руси Чанев и Румен Леонидов

Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени личности в изкуството. В Художествения съвет на Фондацията участват поетите Георги Борисов и Ани Илков, кинорежисьорите Иван Павлов и Коста Биков, актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев, скулпторите Емил Попов и Ангел Станев.

Поетът Иван Цанев получи статуетката с подписа на Константин Павлов. А първите трима носители на "Персифедрон" са режисьорът Иван Павлов, актьорът Валентин Ганев и поетът Румен Леонидов.

Беше прожектиран документалният филм "Опит за мълчание" от 1996 г. на режисьора Коста Биков. В него е използван аудиозапис на Ивайла Александрова от авторския рецитал на поета през 1988 на "Аполония", съхранен в Златния фонд на Българското национално радио.

Иван Цанев не присъства на събитието, а наградата прие Ивайла Александрова, която прочете благодарствено слово от негово име. Призът е дело на проф. Ангел Станев, както и на студентите му Павлин Радевски, Петър Наков и Витали Халваджиев.

Иван Павлов и Румен Леонидов
Руси Чанев и Валентин Ганев четоха стихове на поета и непубликувани писма от Светлозар Игов и Йосиф Сърчаджиев до Константин Павлов. Чухме и две есета от Ивайло Дичев и Елин Рахнев, посветени на поета. По повода има ново издание на "Записки, 1970-1993", а в края на годината Фондацията ще преиздаде и "Елегичен оптимизъм" и киноромана "Илюзия".


Снимки: Гергина и Владимир Дворецки / Фондация "Константин Павлов"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05