Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатна работилница по анимация от и за деца "Нещотърсачи"

"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време.

– Какво каза, че си? – недоумяваше Аника.

– Нещотърсач.

– Какво е това? – попита Томи.

– Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с метлата останалото по пода брашно на малки купчини. – Светът е пълен с разни неща и наистина има нужда някой да ги потърси и намери. Именно това правят нещотърсачите."

Помните ли "Пипи Дългото чорапче" от Астрид Линдгрен? Вече има и български Нещотърсачи", които са заели името си от романа. Проектът с това заглавие е насочен към "дръзките мечтатели", както обявяват организаторите на детската работилница по стоп моушън анимация. 

Тя започва тази събота, 12 април, в Общинския културен институт "Дом на културата Красно село" и е за деца от 7 до 12 години. Там те "ще създават свои анимационни филми, вместо да бъдат само зрители. Децата ще могат да експериментират с различни техники, като анимират с направени от тях изрезки и рисунки, лего, пластилин, предмети и фигурки". 

Филмчетата от децата за децата ще бъдат показани на празника на "Нещотърсачи" на 1 юни в кино "Одеон".  Детската работилница е безплатна, а проектът е подкрепен от Столична програма "Култура". В бъдеще предстои и фестивал на детската анимация, но повече за него ще научите от Мария Ландова.



Снимка – Работилница по анимация от и за деца "Нещотърсачи"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27