На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на границата между изкуството, политиката и научното изследване.
В деня на откриването едно от произведенията вече липсваше, с което вероятно стана и най-познато. "Гранични цветя" на Иван Мудов беше разчистено от поляната пред музея. Творбата представляваше събран в граничната зона боклук, специално донесен до София и разпръснат в тревната площ пред музея. Според институцията, посетители реагирали на гледката с гневни коментари, а кучета разнасяли част от отпадъците. Веднага след откриването на изложбата Иван Мудов в знак на протест оттегли и другите си произведения – инсталацията "Звукови знамена", и специално създаденият от растящи край граница червени мухоморки репелент срещу комари B-Shapes.
Останалите творби в изложбата вълнуват по своя си начин – рисунките на Есра Ерсин съпоставят някои от най-познатите в региона образи, свързани с разнообразие от идентичности и исторически травми. Дуото Богданов/Мисирков предлагат проект за паметник на загиналите покрай границата бегълци, а Анна де Маникор заснема документален филм за живота в Странджа и начина, по който границата се е отпечатала в мисленето и манталитета на местните.
Изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" може да бъде разгледана до 28 август и е съпътствана от няколко събития, организирани от програмата за образование и експериментални формати в музеи "Гледане с разбиране": 17 май (събота), 20:00 | Европейска нощ на музеите: тур из изложбата; 8 юни (неделя), 16:00 | Неделя в музея: тур с артистите; 21 юни (събота)* | Следобед в Swimming Pool: представяне на изданието към изложбата + дискусия; 5 юли (събота)* | Литература на ръба на града: литературен маршрут от центъра на града до музея, организиран от "Литературни маршрути"; края на август* | Последен шанс: тур и закриване на изложбата.
В "Какво се случва" кураторките Катя Ангелова и Марион Оберхофер и визуалната артистка Анна де Маникор разказват повече за артистичния проект и сериозните теми, станали негово вдъхновение.
Чуйте разговора.
Снимки – БТА
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg