"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели.
В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд, който често остава невидим, непризнат или недооценен. От динамиката на творческото производство до незабележимия труд в дома, бачкането е невидимата нишка, която поддържа ежедневието ни.
Тежкото бачкане – жаргон за усилен, изтощителен труд – надхвърля чисто физическите усилия. То разкрива предизвикателствата на несигурната заетост: нестабилни условия, минимална сигурност и ниско заплащане. За мнозина бачкането е непрекъсната, изтощителна борба за преодоляване на системни бариери и социално-икономическа несигурност. За жените бачкането носи допълнителни измерения.
Исторически, а и днес, техният принос – както в професионалната, така и в домашната сфера – често остава пренебрегнат, недооценен или дори игнориран. Женското бачкане далеч надхвърля физическия труд, включвайки емоционалната и умствената работа, необходима за отглеждане, организиране и поддържане на домакинства и общности.
В студиото на "Артефир" гостуват Владия Михайлова от галерия "КУБ" на "Топлоцентрала" и Рада Дечева.
Невербалното общуване в политиката има сериозна роля в изграждането на цялостната представа за поведение. Може ли да се режисира невербалното, жестовете, мимиките, позицията на тялото или напротив, то винаги издава истинските намерения, поне за тези, които могат да ги разчетат? Влияят ли ни невербалните послания в политиката несъзнателно, така че да..
От 1 до 7 октомври Варна е домакин на традиционния Международен куклен фестивал "Златният делфин" . Това е най-старият фестивал за куклено изкуство в България. Провежда се на всеки три години и тази година е неговото 19-о издание. Фестивалният афиш включва 11 спектакъла на театри от Китай, Грузия и Естония, както и най-доброто, създадено от..
На 2 октомври от 19:00 часа на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски" в София Балетът на Държавна опера - Стара Загора ще представи своята най-нова постановка "Парижки нощи“. Спектакълът, поставен по повод 100 години Старозагорска опера от Донвена Пандурски – хореограф и режисьор, е впечатляваща балетна фантазия в четири..
С премиера на спектакъла "Вишнева градина" от Антон П. Чехов открива новия си творчески сезон Драматично-кукленият театър във Враца . Режисьор на постановката по последната пиеса на руския класик е дело на Владлен Александров. "Това е един от шедьоврите на световната драматургия и беше време трупата на Врачанския театър да работи едно..
За Васил Н . Василев това са основните материали – светлината на свещеното и сянката на телесното. Градейки по особен, поетичен начин формите и пространствата с тях, ненатрапливо напомня за смисъла им на носители на сакралното и еротичното. Тази двойственост е в цялата изложба – в цикъла "Христос и блудницата“, в картините " Мъж със свещ..
Тази вечер (30 септември) в НБКМ, клуб "Писмена" ще се състои премиерата на книгата на Кирил Мерджански "Избрани епитафии от залеза на римската империя"...
Разговаряхме с проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество, точно по време на Деветнайсетия национален конгрес на тази..
Сопраното Антония Раднева, баритонът Алек Аведисян и пианистът Фридеман Зайцер представят на 30 септември камерния концерт "Пътищата на любовта". Около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg