Фестивалът "Реките на София" тази година ще се проведе между 29 и 31 август. Екипът на фондация "Колективът" обявява конкурс за тематични артинсталации, които ще станат част от дизайна на градския фестивал.
За изискванията към кандидатите, за плана на фестивалните зони и поддържането на реките на София – разговор в "Нашият ден" с арх. Гергана Илиева от "Колективът".
Още миналата година екипът зад "Реките на София" е решил да разшири формата на разказ, като обособи в зоната на фестивала изложбено пространство за изкуство. Били са подадени около 200 творби – постери и рисунки, разказва арх. Илиева.
В тазгодишното издание на фестивала организаторите искат да надградят дизайна на фестивала с по-пространствено изкуство под формата на артинсталации – скулптурни или аудио-визуални.
Реката, по думите на арх. Илиева, е непредсказуема природна даденост, затова трудно подлежи на постоянна намеса. Приносът на фестивала "Реките на София", който всяка година се провежда на различна локация в града, е, че хората започват да припознават тези природни зони, а коритото на реките бива почистено.
На 13 май се затварят опциите за кандидатстване с артинсталация. Ще бъдат избрани пет проекта – три на утвърдени артисти и два на млади автори. Днес (14 април) от 18:30 ще бъде представена отворената покана, като по време на груповата среща организаторите ще отговорят на въпросите на кандидатите.
"Очакваме хубави идеи и интересни тълкувания на въпроса за реките", заявява арх. Илиева и добавя, че авторите на проектите трябва да са готови да ги изпълнят физически навреме за фестивала.
Арх. Илиева коментира сегашния статут и състоянието на реките в столицата: "Забелязваме, че започва да се променя перспективата на хората."
В края на миналата година излезе документалният филм "Реките на София". Това се случи малко след като кметът на София Васил Терзиев подписа меморандум за устойчиво управление на реките заедно с четири районни администрации и няколко граждански организации.
Организаторите на "Реките на София" очакват напредък по четири основни линии: именуване и официално признаване на притоците, които на хартия не съществуват; прецизиране на кадастралните данни; превенция, контрол и отстраняване на незаконни зауствания и замърсявания; използване на нови методи за проверка качеството на водата.
Благодарение на обществения натиск вече са почистени 120 преливника – поддръжка, която е необходима за качеството на водата.
"И тази година продължаваме събирането на данни главно за Перловска река, което ще помогне за актуализирането на кадастралните данни. Това изисква доста комуникация и регулярна проверка докъде се движи администрацията", разказва още арх. Илиева.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg