Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на София избират емблемите на своите квартали

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

| обновено на 14.04.25 в 11:34

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията "Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали. За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов от “Бохемска София”.

“В проекта вече 10 години работим за разказване и популяризиране на различни символи в града ни. За десетата годишнина решихме да излезем от центъра и да дадем старт на не толкова популярни символи в различни квартали”, споделя Симона Василева, разкривайки как се е родила идеята за “Символът на квартала”.

В рамките на кампанията жителите на 12 софийски квартала ще могат да номинират своя отличителен символ – онзи елемент, който най-силно изразява духа и идентичността на тяхното място. Какво точно може да бъде "символ на квартала", обяснява Василева: "За някой хора това може да бъде пазара, за друг читалището, но може да бъде и кварталното кафене и сладкарница, дори личност. Във фейсбук групите на всички квартали седи отворена покана и пост, който желае може да коментира, да остави своето предложение – разказ, история, снимка – каквото желае."

Процесът започва със събиране на предложенията от гражданите, след което експертно жури ще избере по три символа от всеки квартал. Символите финалисти няма да останат само идеи – те ще бъдат трансформирани в дизайнерски сувенири, включени в туристически маршрути (в печатен и дигитален формат) и вдъхновят художествени интерпретации от студентите на Националната художествена академия, които ще бъдат представени на празника на София.

Но можем ли изобщо да говорим за “квартална култура” в един толкова голям град като София? Виктор Топалов споделя наблюденията си: “Нещо, което установих е, че никой не е просто от София. В такъв голям град като София всеки се чувства най-близък към квартала си. Очакваме, когато хората разберат, че нашите намерения са чисти, да ни посрещнат в своя квартал и да ни разкажат истинската история на символите, защото само така може да се оцени културният принос на дадено място.”

Какво предстои след кампанията и как ще се развият символите на кварталите –  чуйте “Разговорът”, за да научите.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39

"Приятели на морето – Бургас" създадоха карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане

Водолази от сдружението "Приятели на морето – Бургас" създадоха първата подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията от Несебър до Резово. Предаването "Нашият ден" среща своите слушателите с д-р Стефан Миринчев от сдружението, който разказва повече за проекта. Целта е да се подпомогне опознаването на..

публикувано на 21.04.25 в 10:25

В Светлата седмица: Вяра, надежда и изкупление

Православни и католици отбелязват първия ден от Светлата седмица.  Периодът до следващата неделя е наречен така заради светлината на Великден, който тази година съвпадна за двете деноминации на християнството. Осмият ден, с който завършват великденските празници, е свързан с идеята за блажената вечност и преобразения свят, в който няма залез...

публикувано на 21.04.25 в 10:09

Възкресение Христово - победа над смъртта

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

публикувано на 20.04.25 в 12:21
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59