Провокативният италиански визуален артист Маурицио Кателан, автор на инсталацията "Комик" – банан, залепен за стена със сребристо тиксо и продаден на търг за рекордните 6,2 млн. долара, както и на произведението "Америка" – 18-каратова златна тоалетна, представи новата си изложба "Кости" в галерия "Гагосян" в Лондон.
Изложбата на концептуалния артист включва пробити златни панели и мраморна скулптура, състояща се от чифт рога, поставена върху диван. Всеки златен панел е изработен от стомана, покрита с 24-каратово злато. Металните листове са простреляни с пушка 12-ти калибър, която е оставила ръждясали, гротескни малформации в тях. Новите произведения са безопасни за здравето – изстрелите не са произвели насилие, но резултатът, според изданието, е доста шокиращ.
Пред "Гардиън" авторът обяснява огромните дупки в златните листове с факта, че от дълги години се интересува от стрелба, а "изстрелите са негова мания". Идеята за произведението се корени в 90-те години, когато той експериментира със стрелба срещу себе си, като е защитен от бронирано стъкло. Маурицио Кателан споделя още, че никога не е посещавал стрелбище и не е използвал оръжия. Затова първият път, когато е стрелял с куршуми по произведения на изкуството, е бил много развълнуван, защото тази стрелба не създава никакъв вид насилие.
Подобна артистична инсталация той представи и миналата година в Ню Йорк, когато покри огромна стена със златни панели, срещу които използва най-масовото оръжие от безбройните американски стрелби с жертви.
В Лондон изложбата е коментирана като метафора на сътворението и трансформацията, въпреки че самият автор споделя, че предпочита произведенията му да бъдат отворени за интерпретация.
Изложбата "Кости" на Маурицио Кателан може да бъде видяна в Лондон до 24 май.
Отбелязваме Световния ден на изкуството и културата. Начало на инициативата е поставено с Вашингтонския пакт от 15 април 1935 година по идея на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих. В Световния ден на изкуството и културата Париж предлага редица културни преживявания: Парижкият музей д'Орсе освен..
През 2024 година само една от общините в Швеция – Йостерсунд е инвестирала 3,5 милиона шведски крони за публично изкуство благодарение на въведеното правило за един процент , съобщава Шведското обществено радио. Всъщност почти цялото публично изкуство във втората по големина провинция в Швеция Йемтланд е създадено благодарение на парите от..
От днес започва укрепването на емблематичния купол на "Света София" – истанбулската църква, превърната в джамия. Той е част от културното наследство на ЮНЕСКО и всяка година приходите, които донася в държавната хазна на Турция, са близо 15 милиарда долара. По време на реставрацията потокът от туристи няма да бъде спиран. Още миналата година..
Броят на пиесите и мюзикълите, поставени от основните субсидирани театри в Обединеното кралство през миналата година, е намалял с почти една трета в сравнение с 10 години по-рано , показва проучване на Би Би Си. През 2024 година 40-те най-добре финансирани театрални компании, които правят свои собствени продукции, вариращи от Националния театър до..
В Кипър стартира нова програма, озаглавена "Готови" /Ready/, която ще подпомогне започването на работа и кариерното развитие на млади жени в областта на науката, технологиите, инженерството, изкуствата и математиката (STEM). Тя се реализира в рамките на инициативата "Момичета в STEM", създадена от фондацията "Бъди съюзник" /Be an Ally/...
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg