В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов. Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове.
В интервюто, излъчено в ефира на "Нашият ден", Александра споделя лични спомени от своето детство и живот, като ни води през важни моменти от своята семейна история.
"Живеех в София на ул. 11-и август в една къща с баба ми, родителите ми и една моя леля. Имах щастливо детство, посещавах Френското училище", споделя Александра за своето детство в столицата. Спомените за този период са топли и изпълнени с уют, като нейната семейна среда и образованието й в престижно училище са част от основните опори в ранните й години.
През 1943 г. семейната ситуация се променя, когато баща й, работещ в Министерството на външните работи, е назначен за български министър в Словакия. "Тогава нямаше още посланици", пояснява Александра. На 27 март 1943 г. тя и семейството й заминават за Словакия, където животът им започва нов етап.
След събитията от 9 септември 1944 г., баща й взема важно решение, което ще повлияе на живота на семейството: "След 9 септември баща ми реши, че няма да се върнем в България." Това решение води до ново местопребиваване на семейството – в Швейцария. Според Александра, животът в Швейцария е бил различен, но същевременно значителен период от нейното израстване.
Семейните спомени и съхранените истории от този период са важен елемент в живота на Александра Велинова-Морган. Чрез тях тя помага да се запазят част от историческите моменти, свързани с България и нейното семейство. За тези спомени и още много други можете да чуете разговора в звуковия файл.
Слушайте!
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg